Sağlık

Şişmanlık haritası

Şişmanlık haritası

ABD'de öğrencileri zayıflatmak için yeni proje: Harita uzmanları okul çevresindeki pizzacı, hamburgerci gibi 'zararlı merkezleri' işaretliyor.

ABD'de obezitenin önüne geçmek için her yol deneniyor. Son başvurulan yöntem ise 'obezite haritaları' oldu. Okul çağındaki çocuklar arasında obeziteyi engellemek için kolları sıvayan Pennsylvania Üniversitesi uzmanları, üniversitenin Kartografik Modelleme Laboratuvarı'na başvurdu. Philadelphia şehrindeki 10 okulda yapılan araştırmada öğrencilerin yüzde 40'ının ya aşırı kilolu ya da obez çıkmasının üzerine harita uzmanları da şehirdeki ilkokulların çevresini gezerek 'yemek seçeneklerinin' haritasını çıkardı. Laboratuvar uzmanları ellerinde bilgisayarlarla gezerek her pizzacının, hamburgercinin ve fast food restoranın kaydını aldı.

Çevrenin hayata etkisi

Amaç öğrencilerin okul yolunda manav mı yoksa abur cubur satıcılarının mı önünden geçtiğini belirleyerek, insanların fiziksel ve sosyal çevrelerinin hayatlarındaki etkilerini ortaya koymak.

Okullarda hükümet destekli sağlıklı öğlen yemekleri olsa da, öğrencilerin yarısı okul yolunda atıştırmak için abur cubur alıyor.
Haritalarda civardaki restoran ve büfe gibi yerlerin yanı sıra spor ve oyun alanları gösteriliyor. Öğrencilerin kilo problemleriyle çevredeki bu seçeneklerin ilişkisi ortaya konulmaya çalışılıyor. Bu sonuçlara dayanarak bölgede sıkı tedbirler uygulanması gündeme gelecek.
Yayın tarihi: 03.06.2005
607
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.