Sağlık

Şişmanlık, halk sağlığı sorunu

Şişmanlık, halk sağlığı sorunu

Türkiye`de beslenmeden kaynaklanan hastalıklarda, halk arasında şişmanlık olarak bilinen ``obezite``nin payının büyük olduğu ve bunun önemli bir halk sağlığı sorunu haline geldiği belirtildi.

Ç.Ü. Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Ersin Akpınar, kongrenin ikinci günündeki ``birinci basamakta obezite`` konulu oturumda, bu sorunun aşırı yeme alışkanlığından kaynaklanan ve tedavisi zorunlu olan bir hastalık olduğunu söyledi.

Akpınar, obezitenin tüm dünyada görülme sıklığının arttığını, bu nedenle hastalığın biyolojik ve sosyal sorunlarının eğitim çalışmalarıyla halka anlatılmasına önem verildiğini belirterek, ``Türkiye`de de beslenmeden kaynaklanan hastalıklarda obezitenin payı büyüktür`` dedi.

Akpınar, yapılan araştırmalarda, Türkiye`de erişkin erkeklerin yüzde 26,4`ünden fazlasının kilolu, yüzde 7,6`sının obezite, kadınların ise yüzde 38,5`inin fazla kilolu, yüzde 25,6`sının da obeziteli olduğunun tespit edildiğini söyledi.

Akpınar, şunları kaydetti:
``Obezite en fazla İtalya, en az Japonya`da görülüyor. Obezitenin bir hastalık ve aynı zamanda hastalıkla ilgili bir risk faktörü olduğunun kabul edilmesine karşın, hükümetler, sağlık hizmetlerinden yararlananlar ve hizmeti sunanlar, tıbbi kaynaklarını obezitenin önlenmesi ve tedavisini yönlendirmekte son derece isteksiz görünüyor.``

-AİLE HEKİMLİĞİNDE HASTA KAYITLARI-

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zekeriya Aktürk ise ``Aile hekimliğinde kayıtlar`` konulu oturumda, hayatın bütün alanlarında olduğu gibi ailehekimliğinde de bilginin bir güç olduğunu ve bunun başarıyı getirdiğini söyledi.

Aktürk, gelişmiş ülkelerde dahi hala hasta kayıtlarının yüzde 90`dan fazlasının kağıt üzerinde tutulduğuna dikkati çekerek, elektronik kayıt olanaklarının artmasına rağmen bunun yeterince değerlendirilmediğini gözlemlediklerini kaydetti.

Aile hekimlerine her hasta ile ilgili beslenme alışkanlıklarından, dini inançlarına ve geleneklerine kadar her türlü bilgiyi kayıt altına almaları önerisinde bulunan Akyürek, şöyle konuştu:

``Hekimin uygulamaları ile ilgili herhangi bir yasal sorun yaşandığında bakılacak ilk evrak hasta kayıtlarıdır. Buradaki veriler düzenli tutulmaları halinde hekimin lehinde delil oluşturabileceği gibi eksik ya da hatalı kayıt aleyhte delil olabilir.``

Türkiye`deki çeşitli üniversitelerden yaklaşık 400 kişinin katıldığı kongre, yarın düzenlenecek ``Bakımda süreklilik`` ve ``Birinci basamakta osteoporozlu hastaya yaklaşım`` konulu panellerle devam edecek.
Yayın tarihi: 28.03.2002
558
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.