Sağlık

Şişmanlık geni bulundu

Şişmanlık geni bulundu

Nihayet o sarkan yağların ve şiş göbeğin sizin hatanız olmayabileceğine dair bir kanıt bulundu. Araştırmacılar doğrudan obesiteye yol açan bir gen tespit ettiler. Bu gene HOB1(Human Obesity 1) adı verildi.

Myriad Genetics Inc.'de kıdemli bir bilim adamı olan Steven Stone 'Obesitenin kalıtsal olduğu son derece ortada. Sözkonusu gen insanların yaşadığı bu süreçte rolü olan ilk ve tek gen örneği.' diye konuşuyor.

'Aslında HOB1'in keşfedilmesi, kilo verme çabalarında kesin çözüm sağlayacak olan, aşırı kilolu insanların büyük yararını görebileceği hapın geliştirilmesine yönelik ilk küçük adım. Obez olmayan insanların da bu haptan faydalanması mantığa aykırı değil.' diye ekliyor.
Araştırmacılar kilo almaya yatkınlığın genlerde yattığını eskiden beri dile getiriyordu. İkizler ve aileler üzerine yürütülen araştırmalarda buna ilişkin bol kanıt elde edildi. Ancak bilim adamları şimdiye dek bu zayıflıkla ilişki olan geni ya da genleri tespit edememişlerdi.
Stone 'Obesite kişinin toplum tarafından damgalanmasına yol açıyor. Ne var ki bunun her zaman nefsin zayıflığından kaynaklanan bir durum değil, tıbbi bir sorun olduğuna ilişkin daha fazla kanıt elde edildi.' diyor.
Yayın tarihi: 01.11.2002
536
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.