Sağlık

Sırt çantası mı kullanıyor?

Sırt çantası mı kullanıyor?

Okul çantaları tek omuza yüklenerek ya da sürekli aynı omuzda taşındığında sırtta skolyoz adı verilen eğriliklere neden oluyor.

Belli bir ağırlığın üzerinde uzun süre taşınan çantalar, mevcut skolyoz eğriliklerini de tetikliyor. Memorial Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Tuncay Centel, okul döneminde öğrencilerin ağır sırt çantaları nedeniyle karşı karşıya olduğu skolyoz tehlikesi hakkında bilgi verdi.

Skolyoz nedir?

Skolyoz diye adlandırılan durum, omurganın arkadan bakıldığında C ya da S şeklini almasıdır. Boy kısalığına, estetik görünüm bozukluğuna, akciğer kapasitesinin daralmasına, psikolojik bozukluklara, ileri yaşamda kireçlenme eklenince de bel ve sırt ağrılarına neden olmaktadır. Sırt ağrılarını sadece okul çantalarının yanda taşınmasına yormak doğru değil; oturma alışkanlıkları, çocuğumuzun çalıştığı ev ve okuldaki masaların ve sandalyelerin yüksekliği omurga sağlığı açısından önemli öğelerdir.

Okul çantasının ağırlığı ne olmalıdır?

Okul çantası sırtta ve omuzlarda ağrıya neden olmayacak ağırlıkta olmalı, eğer okul çantasının yanda taşınması gerekiyorsa 12 yaşına kadar 4 kg'ı, 15 yaşına kadar da 5 kg'ı geçmemelidir. Çantanın uzun süre taşınmamasına dikkat etmelidir. Bu açıdan bakıldığında okul servisleri koruyucu bir rol üstlenmiş durumdadır.

Çocuklarda omurga bozuklukları başka hangi nedenlerle ortaya çıkar?

Çocukların oturma şekli genellikle buluğ çağında bir değişime uğrar. 13-14 yaşından sonraki değişiklikler, eğer zemininde organik bir omurga bozukluğu yoksa, fazla tedirgin edici bir durum değildir. Ancak daha küçük çocuklarda bu duruma müdahale edilmelidir. Özellikle alçak masalar, normal yükseklikteki masaya karşı yüksek sandalyeler, çocuklarda sırt ağrılarına neden olmaktadır. Bilgisayar kullanırken çocuğun ekrana yakın olması göz sağlığını tehdit etmektedir. Masa ve sandalye yükseklik normları yaşa göre belirlenmiştir ve artık günümüzde çoğu okulda buna dikkat edilmektedir. Ancak asıl tehlike evlerdedir. Çocukların çoğunlukla 6 yaşından 12 yaşına kadar aynı masayı, bazen de aynı sandalyeyi kullandığını ancak bu arada boy atmaya devam ettiklerini ve evde geçen zamanın belli bir kısmında masa başında, bilgisayar ekranındaki oyuna yoğunlaştıkları düşünüldüğünde, sorunun çözümüne nereden başlanması gerektiği anlaşılmaktadır.
Yayın tarihi: 20.10.2006
2202
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.