Sağlık

Sır hastalık: Vücut bütünlüğü uyumsuzluğu

Sır hastalık: Vücut bütünlüğü uyumsuzluğu

Gizli bir hastalığa yakalananlar, uzuvlarını kaybetme isteğiyle yanıp tutuşuyor

Hastalığın fiziksel mi, psikolojik mi olduğuysa tartışılıyor

Adının Andy olarak anılmasını isteyen bir ABD'li birkaç ay önce sağlam olan sol bacağını kestirdi.

55 yaşındaki Andy duygularını şöyle anlatıyor: "Vücut bütünlüğü uyumsuzluğu adını verdikleri bir rahatsızlığım vardı. Kendimi bildim bileli bir bacağımın olmamasını isterdim. Nisan ayında sol bacağımı kestirdim ve artık rüyalarım gerçek oldu. Şu anda çok mutluyum..."

'Omuzlarımdan yük kalktı'

Yıllar süren psikoterapiye rağmen bir bacağını kestirme düşüncesinden kurtulamayan Andy, sonunda istediğini yapacak bir hastane buldu ve 6 bin dolar ödeyerek sağlıklı bacağını kestirdi. "Omuzlarımdan bir yük kalktı. Size garip gelebilir ama kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum..."

Kendini bacaksız resmediyor

Vücut bütünlüğü uyumsuzluğu ender görülen bir rahatsızlık. Andy gibi hisseden ve bacaklarını gizleyen pek çok insan var.

Dan adlı bir başka hasta da bilgisayarda fotoğraflarıyla oynayarak kendini bir bacağı eksik olarak resmediyor. Dan bacağını kestirmekten vazgeçmiş ve kendisi gibi hisseden 800 kişilik bir grup kurmuş.

Bu konuyla ilgili bir belgesel hazırlayan Melody Gilbert ise sanıldığından fazla kişide bu rahatsızlığın mevcut olduğunu söylüyor.

'Tıp dünyası tanısın'

Tıbbi olarak bu rahatsızlıkla ilgili bilinenler fazla değil. Vücut bütünlüğü uyumsuzluğunu ilk keşfeden doktor Michael First 52 hasta üzerinde yaptığı araştırmalarda durumun bir hastalık olduğu kanısına vardı.

Doktor First tıp dünyasının bu rahatsızlığı tanınmasını ve hastaların kendi başlarına çözümler aramasını engellemesini istiyor.

Ahlaki boyutu tartışılıyor

Tıp dünyası ise zihinsel bir rahatsızlığı tedavi için sağlıklı bir uzvu kesmenin ahlaki boyutunu tartışıyor. Pek çok ülkede bu yasa dışı bir eylem. Ancak Meksika ve bazı Asya ülkelerinde bu tür ameliyatlar yapılıyor.
Yayın tarihi: 07.06.2004
1214
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.