Sağlık

Sinir sisteminizi kontrol altına alın

Sinir sisteminizi kontrol altına alın

Genellikle genç erişkinleri etkileyen sinir sistemi hastalıklarından MS'in (multilp skleroz) kesin nedeni bilinmiyor. Ancak uzmanlar geliştirilen ilaçlar nedeniyle artık 'kontrol edilebilir' hastalıklar içinde sayıyorlar.

Prof. Dr. Aksel SIVA

MS sinir sistemini nasıl tutuyor?

Hastalık özellikle sinir sisteminin beyin, omurilik gibi merkezi sinir sistemi denilen bölümlerini tutuyor. MS'den sinir lifleriyle onların etrafındaki kılıfların etkilendiği hastalık. Bu etkilenme beyinin ve omuriliğin değişik yerlerinde, değişik zamanlarda oluyor. MS için bugün 'kontrol altına alınabilir' bir hastalık diyebiliriz.

MS bulaşıcı mı? Kimlerde daha çok görülüyor?

MS öldürücü, bulaşıcı ve akıl hastalığı değil... Sokakta hiçbir şeyi olmadan dolaşan birçok da MS'li var. En çok 20-40 yaş grubunda ve sıklıkla kadınlarda görülüyor.

Stresle ilişkisi var mı?

Stresle ilişkisi kesin değil. Sadece MS atağını tetikleyebileceğini söyleyebiliriz. Kültürel ve ekonomik düzeyi daha iyi olan kişilerde, kentlerde yaşayanlarda daha çok görülüyor. Modern yaşamın getirdiği bazı problemler, daha çok yapay yiyeceklerle beslenmek etkili.

Bağışıklık sistemi hastalığı olduğunu biliyoruz.

Ancak bağışık sisteminin yetmezliği değil, şaşkınlığı sözkonusu. Aslında MS tek bir hastalık değil, bir hastalıklar grubu. Dolayısıyla 'MS yoktur, MS'li vardır' demek daha doğru.

Erken tanı için hangi belirtileri dikkate almak gerek?

Görme bulanıklığı, çift görme, yürümede dengesizlik, kol ya da bacakta karıncalanma, güçsüzlük, uyuşukluk, koordinasyon zayıflığı, yorgunluk, halsizlik, kas sertleşmesi, titremeler, konuşma bozukluğu, bağırsak veya mesane sorunları MS'in bazı belirtileri.

Tedavide son gelişmeler nelerdir?

Son 10 yılda, ilk kez belirli bir dereceye kadar etkinlikleri kanıtlanmış ilaçlar MS'in gündeminde. Önümüzdeki 10 yıl içinde, gen teknolojisinin de katkılarıyla tedavi programlayacağız. Bugün, interferonlar dediğimiz, interferon Beta 1B ve 1A grubu ilaçlar, glatiramer asetat denilen bir başka ilaç ve de yakın zamanda MS'in biraz daha ağır seyreden halinde kullanılan mitoksantron dediğimiz ilaçlar kullanılıyor. İlaçlar, daha az atak geçirilmesini sağlıyor.

MS'le nasıl yaşanır?

MS tanısı alan bir kişi hastalığın neden ortaya çıktığının bilinmemesinden psikolojik tepki içine giriyor. MS korkulacak bir hastalık değil. Ben hastalarıma,'Yaşantınızı değiştirmeyin' diyorum. Evlenebilirler, çocuk sahibi olabilirler. MS'liler, kronik hastalığı olanlara göre çok daha verimli olabilirler.

MS'in Türkiye'de görülme sıklığı nedir?

Türkiye'de, son olarak Edirne'de yapılan bir araştırma var. Çalışmada yüzbinde 34 sıklıkta görüldüğü bulundu. Bunlar tanısı konmuş MS'lilerin oranı.. Zaten Türkiye'de yüzbinde 30-40 oranı tahmin ediliyordu.

Hastalığın daha sık görüldüğü coğrafyalardan sözetmek mümkün mü?

MS'in görülme sıklığı enlemlere göre değişiyor. Sıcak kutupta hemen hemen hiç gözükmezken, daha soğuk iklim kuşağında olan ülkelerde sıklık artıyor. Türkiye'de, Yunanistan'da yüzbinde 30-40 derken, İtalya'da, İspanya'da bu oran yüz binde 50-60'lara çıkıyor.

Mesude Erşan/Hürriyet
Yayın tarihi: 25.05.2004
668
dahafazlası

ms

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.