Sağlık

Şimdi alternatif tıp gözde

Şimdi alternatif tıp gözde

Amerikan Newsweek dergisi, alternatif tıbbı son sayısında kapak konusu olarak işledi. ''Şimdi entegre tedavi'' başlığı altında yayınlanan inceleme yazısında, ABD'de yetişkin nüfusun yarısının, tedavi için alternatif tıbba yöneldiğine dikkat çekiliyor.

Dünyada giderek artan sayıda hasta, şifa bulmak için alternatif tıbba başvuruyor. Bu gerçekten yola çıkan bilim, bitkiler ve akupunkturla tedaviyi mercek altına aldı. Bir süredir incelemelerini sürdüren bilimadamları, sürpriz sonuçlara ulaştı. Alternatif tıp, bazı hastalıkların tedavisinde başarıyla uygulanabiliyor.

Alternatif tıbbı son sayısında kapak konusu olarak işleyen Amerikan Newsweek dergisi, gerçekle boş inancı birbirinden ayırmak amacıyla şifalı bitkilerle tedaviyi inceledi. ''Şimdi entegre tedavi'' başlığı altında yayınlanan inceleme yazısında dergi, ABD'de yetişkin nüfusun yarısının, tedavi için alternatif tıbba yöneldiğine dikkat çekiyor.

ABD'de, günümüzdeki sağlık sisteminden, hastalar kadar doktorların da şikayetçi olduğunu belirten dergi, bu nedenle daha insani ve daha ucuz olduğu gerekçesiyle insanların şifalı otları, akupunkturu ve yogayı tercih etmeye başladıklarını vurguladı. ABD'de alternatif tıbba harcanan paranın, yıllık 30 milyar doları bulduğu ifade ediliyor.

ABD'de kısaca ''CAM'' (Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp) denilen tedaviye başvurulurken, son derece dikkatli olunması, daha önce denenmemiş veya bazı şarlatanlar tarafından tavsiye edilen yöntemlerden özenle kaçınılmasının altı çiziliyor. Söz konusu çeşitli tedavi yöntemleri için, tanınmış uzman kişilere başvurulması, hasta için hayati önem taşıyor.

Kanser türlerinde moral açısından yardımcı

İnternet sitelerinde kanserle ilgili bol miktarda alternatif tedavi yöntemi bulunuyor. Ancak bunların çok azı daha önce denenmiş ve güvenilir nitelikte. Bilinen geleneksel tedavi yöntemleri yerine, denenmemiş alternatif tedaviye yönelmek, ölüme davetiye çıkarmak anlamına gelir. Ancak bu, kanser hastalığında alternatif tedavi yönteminin kullanılamayacağı anlamına gelmez. Modern tıbbın yanında başvurulacak olan alternatif yöntemler, tedavinin daha tahammül edilebilir olmasını sağlayabilir. Unutulmaması gereken bir başka gerçek de, şimdiye kadar tümörü küçülten veya tamamen yok eden alternatif bir yöntemin henüz bulunamamış olması. Ama araştırmacılar, böyle bir olasılık için çalışıyorlar. Araştırmacılar, diyet, beyin-vücut teknikleri ve özellikle köpekbalığı kıkırdağı üzerindeki çalışmaları sürdürüyorlar. Unutulmaması gereken bir başka nokta da doğal olan her şeyin güvenli olmayabileceği. Örneğin yüksek dozda E vitamini almak, ameliyat sırasında aşırı kanamalara neden olabilir. Soya, bitkisel östrojen içerdiği için göğüs kanserinde tümörleri büyütebiliyor. Özetle, kanser tedavisinde alternatif tıp, kemoterapi veya operasyonun yerini tutamaz. Ancak hastaya en azından moral açıdan yardımcı olabilir.

ÇİN TEDAVİ YÖNTEMLERİNİN YARARI KANITLANDI

Geleneksel Çin ilaçları, 2000 yıllık bir geçmişe sahip. Günümüzde de bazı eski Çin tedavi yöntemlerinin yararlı olduğu kanıtlandı. Geçtiğimiz Eylül ayında Pekin'de düzenlenen konferansa, 28 ülkeden 1500 araştırmacı katılarak, Çin tedavi yöntemleri üzerinde yaptıkları çalışmaları tanıttılar. Çin tedavisi, ''Yin'' ile ''Yang'' arasındaki uyuma, beş elemente (tahta, ateş, toprak, metal ve su), altı patolojik faktöre (soğuk, rüzgar, kuruluk, ısı, nem ve ateş) ve yedi duyguya (zevk, öfke, anksiyete, takıntı, üzüntü, dehşet ve korku) dayanır. Eski Çin tedavileri uygulanırken, ülkemizde de ''kocakarı ilaçları''nın yapılması gibi, çeşitli otlardan, bitkilerden ve hayvanlardan yararlanılıyor. Ayrıca eski Çin tedavisinde akupunktur önemli bir yer tutuyor. 2 bin yıldır geleneksel tedavi yöntemleriyle yoğrulmuş Çin insanı, yine de bir otomobil kazası geçirdiğinde ''beni hocaya götürün'' demiyor. Bu asla unutulmamalı.

Kalp hastalıklarında alternatif tıp yararlı

Sağlıklı yaşamın, kalbi koruduğunu hepimiz biliriz. Birçoğumuz da sağlıklı yaşamın yanı sıra, ilaçların da kalp damarlarının tıkanmaması ve kolesterol düzeyinin en düşük seviyede tutulması için gerekli olduğuna inanır. Ancak genellikle, günümüzün koşulları, sağlıklı bir yaşam için gerekli egzersiz ve diyet yapılmasına el vermeyebilir. Aslında çoklukla gözardı edilen söz konusu terapi, kalp hastalıklarının her aşamasında hastaya büyük faydalar sağlayabilir. Diyet yapmak, az yağ, bol meyve ve sebze, balık ve tahıl tüketmek, kalp krizi riskini yüzde 20 ile 80 arasında azaltabilir. Haftada en az üç dört saat yürüyüş, riski yüzde 30-40 düşürebilir. Bunların yanı sıra, folik asit (aB vitamin) ve omega-3 yağ asidi, yine kalbi koruyan maddeler arasında sayılabilir. Stres giderici grup terapileri de kalp için yararlı aktivite olarak öne çıkıyor.
Yayın tarihi: 27.11.2002
606
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.