Sağlık

Sık seyahat edenler, SARS virüsüne dikkat!

Sık seyahat edenler, SARS virüsüne dikkat!

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 'gizemli zatürree' Akut Solunum Yolu Sendromu'nun (SARS) 11 ülkeye yayıldığını açıklarken, bir de seyahat uyarısı yaptı.

WHO'nun SARS'ın dünya çapında yayılmasına bağlı olarak, seyahat edenler, havayolu mürettebatı ve havayolları için yayımladığı 'Acil Seyahat Kılavuzu' şöyle:

'Bütün yolcular, hastalığın yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi belirtileri hakkında bilinçli olmalı. SARS teşhisi konulmuş kişiyle yakın temasta bulunma, vakaların görüldüğü bölgelere seyahat etme gibi olaylarda yolcular tedavi altına alınıp son seyahatleri hakkındaki bilgiyi görevlilere vermeleri sağlanmalı.

Havayolları ise uçakta bu kriterleri taşıyan mürettebat veya yolcu varsa, gidilecek havaalanını ikaz etmeli. Yolcular ve mürettebat, birbirini izleyen 14 gün içinde ilgili yerlerle temasa geçmeli.'

Yayılma biçimi ve nedeni belirlenmeye çalışılan hastalığın, vücut sıvısı yoluyla bulaşması olasılıklar içinde görülüyor. WHO'ya göre, hastalık sadece bir hastayla yakın temasta bulunulduğunda insandan insana geçiyor.

Çin'deki 300 vaka hariç, SARS şüphesi bulunan kayıtlı vaka sayısının 350 olduğu ve salgın nedeniyle 10 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Türkiye'de henüz bildirilen SARS vakası yok.
Yayın tarihi: 24.03.2003
862
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.