Sağlık

Sık emzirilen çocuklar geceleri uyanıyor

Sık emzirilen çocuklar geceleri uyanıyor

İngiliz bilim adamları, geceleri çok sık uyanan ve ağlayan bebekleri olan ana babalara, bebeklerini çok sık beslememeyi öneriyor.

Londra Üniversitesi`nde yapılan araştırmaya göre, ilk haftalarında 24 saat içinde 11 defadan fazla emzirilen bebeklerin üç aylıkken geceleri uyanma olasılığı, daha az emzirilen bebeklere göre 3 kat daha fazla oluyor.

Üniversitedeki çocuk gelişimi uzmanları, bu araştırmadan sonra, bebeklere geceleri derin uyumalarını öğretmek için 3 aşamalı bir program uyguladılar. Yeni doğmuş bebeği olan 600 çiftin katıldığı programın ilk aşamasında bebeklere gece ve gündüzü ayırt etmeleri için, uyumaları gereken zamanda odanın karanlık ve sessiz olması sağlandı.

Uzmanlar, ikinci aşama olarak, bebeğin, uykusu geldiğinde sallanmadan ve emzirilmeden doğrudan yatağına yatırılması gerektiğinin altını çizdiler. Programın üçüncü aşamasına üç hafta sonra, bebeğin sağlıklı ve kilo almış olması koşuluyla başlanması gerektiğini belirten uzmanlar, bu aşamada bebeğin uyanır uyanmaz anne sütüyle ya da biberon mamasıyla beslenmemesi gerektiğine dikkat çektiler.

Araştırmada, uyandığında önce altı değiştirilen ya da sevilip okşanan bebeğin, uyanma ile beslenme arasında bağlantı kurmayacağı belirtildi. Araştırmanın başkanı çocuk gelişimi uzmanı Ian St. James-Roberts, bu üç aşamadan geçen bebeklerin çoğunun, ilk haftalarında çok sık beslenmiş olsalar bile, geceleri uyanmadan uyuyabildiğini söyledi.

Roberts, bu yöntemin olumlu tepki alacağını umduğunu, çünkü yaygınolan ve bebeğin ağlatılmasını öneren programlara alternatif oluşturduğunu kaydetti.
Yayın tarihi: 23.01.2003
840
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.