Sağlık

Sigarayı bırakmayı düşünenlere

Sigarayı bırakmayı düşünenlere

Sigaranın sağlık risklerinden haberdar olsalar bile, milyonlarca insan hala sigara kullanıyor.

Pek çok kişi sigarayı bırakmak istese de zor göründüğü için yapamayacağını düşünüyor. Ama her sene binlerce insan başarıyla sigarayı bırakıyor. Eğer siz de sigarayı bırakmayı düşünüyorsanız, işte size neden bırakmanız gerektiği ve nasıl bırakabileceğinize dair bir kaç öneri...

Sigarayı neden bırakmalı?

Sigarayı bırakmanın faydalarını ilk dakikalar içinde tecrübe edebilirsiniz. Kan basıncınız ve nabzınız normale döner, ayak ve ellerinizde kan dolaşımını arttığından onların daha ısındığını hissedersiniz. Birkaç gün içinde vücudun savunma sistemi, öksürüklerle, soğuk algınlıklarıyla ve diğer virüslerle savaşmaya yardımcı olacak şekilde iyileşmeye başlar. Sigarasız geçen bir seneden sonra, kalp hastalığı riskiniz neredeyse yarılanır.

Sigarayı bırakarak kalp hastalıkları, bazı kanser türleri ve solunum hastalıkları gibi bir çok hstalık riskinizi azalacağınızı unutmayın! Eğer ki hamile iseniz, zaten bebek için tüm bu riskleri düşürmek adına, sigarayı bırakmak ve pasif içiciliği azaltmak durumundasınız.

Sağlık ile ilgili gelişmelerin yanı sıra, sigarayı bıraktıktan bir kaç gün sonra tat ve koku duyularınız da düzelir. Haftalar içinde, sigaraların kıyafetlerinize ve mobilyalarınıza yapışan kötü kokusu yok olur. Sigara aynı zamanda derideki kırışıklıkları artırdığı için, sigarayı bırakmak sizin daha uzun süre daha genç görünmenize de yardımcı olur.

Kendimi nasıl hissedeceğim?

Sigarayı bıraktığınız zaman başlarda kendinizi huzursuz, rahatsız ve sarsılmış hissedebilirsiniz. Bu sadece birkaç hafta sürer ve genel zindeliğiniz yerine geldikçe geçer. Hatta yiyeceklerin tadı daha güzel gelmeye başladıkça kendinizi daha da iyi hissedersiniz. Bu hisler iyileşme belirtileridir. Bıraktığınız andan sonraki günlerde öksürük yaşayabilirsiniz, bu akciğerlerinizde yerleşen toksinlerden kurtulan vücudunuzdur. Bu durum sağlığınızın geliştiğine dair bir belirtidir.

"Geri çekilme semptomları" yaşayabilirsiniz. Nikotin, canlanmanıza veya sakinleşmenize yardımcı olan alışkanlık yapıcı bir maddedir. Ama vücut onu çok istemeye başlar ve pek çok tiryaki onsuz kendini rahatsız hisseder veya onsuz yaşayamayacağını düşünür. Nikotinin yerine kullanılabilecek pek çok farklı form vardır; bantlar, sakız, soluk çekme aygıtları ve burun spreyleri gibi. Daha fazla bilgi için doktorunuza ve eczacınıza danışa bilirsiniz.

Bazı insanlar sigarayı bıraktıktan sonra kilo alma konusunda endişelenirler. Bu kilo alımı da sigarayı bırakmadan önce dikkatli planlama ve davranış değişikliği ile önlenebilir veya tersine döndürülebilir. Ayrıca, sigarayı bırakmanın sağlığa yararları, kilo alımından kaynaklanacak her türlü artan sağlık riskinden daha ağır basar.

Nasıl başarılı olacağım?

Sigarayı bırakmayı daha çok kolaylaştıracak yollar vardır. Nasıl bırakacağınızı planlamak, başarmak için en iyi yoldur. Hangi durumlardan kaçınacağınızı ve kendinize ne zaman en fazla desteği vereceğinizi bileceksiniz. Aşağıdaki öneriler sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak:

Yararlı öneriler

İçtiğiniz her sigarada nedenini düşünün- hatta bunun bir günlüğünü tutun. Sigarayı azalttıkça geriye dönüp bakacağınız bir şey olacak ve planlama sürecine de yardımcı olacak.

Tamamen bırakacağınız bir güne karar verin ve destek olabilmeleri için aile ve arkadaşlarınızı da haberdar edin.

Eğer günde 12 sigaradan fazla içiyorsanız, 12'ye varana kadar 2-3 haftada azaltın, sonra tamamen bırakın.

Sigara için en fazla can attığınız zamanları belirleyin ve o aralar ellerinizle birşeyler yapmayı planlayın!

Normalde sizi sigara içmeye sevk eden durumlardan kaçının.

Evinizden bütün sigaraları ve küllükleri kaldırarak sigara içmeyi zorlaştırın!

Biriktirdiğiniz sigara paraları ile kendinize sevdiğiniz birşey ısmarlayın.

Olumlu düşünün ve bir seferde bir gün ile uğraşın. Hata yaparsanız panik yapmayın! İlk seferde başaramazsanız, denemeye devam edin.

Sigarayı bıraktıktan sonra iştahınız açılırsa, yemek için meyve gibi sağlıklı besinleri seçin.

Ekstra yardıma ihtiyacınız olduğunu farkedebilirsiniz. Doktorunuz size nikotin yerine geçebilecekler ve bırakma grupları hakkında tavsiyeler verebilir.
Yayın tarihi: 19.05.2005
647
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.