Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Sigarayı bırakmanın zorluğu araştırıldı

Sigarayı bırakmanın zorluğu araştırıldı

İngiltere'de yapılan bir bilimsel çalışmayla, sigarayı bırakmaya çalışan kişilerin yıllar süren çabaları düzenli olarak gözlemlendi ve bu alışkanlıktan kurtulmanın ne kadar güç olduğu istatistiklerle ortaya konuldu.

"İngiltere Kanser Araştırmaları" adlı gönüllü kuruluşun mensuplarından Jean King, toplam 1625 tiryakiyi yıllar boyunca gözlemlediklerini ve belirli sonuçlara ulaştıklarını açıkladı. Çalışma, sigarayı bırakmaya çalışan kişilerin, bunu ilk denemelerinden itibaren geçen 8 yılın ardından, yalnızca yüzde 5'inin sigara kullanmaya devam etmediğini ortaya koydu. Ancak ilk denemelerinin ardından 12 ay boyunca sigara içmeyenlerin, 8 yıl sonra, yaklaşık yarısının içmemeyi sürdürdüğü, kalan kısmının ise aradan geçen yıllar sırasında alışkanlığına geri döndüğü gözlemlendi.

King, bu sonucun, sigaraya ne kadar ara verilirse, bu alışkanlığa geri dönmeme şansının giderek yükseldiğini ortaya koyduğuna dikkat çekti.
Araştırma sırasında, sigarayı bırakmaya çalışan 1625 tiryakiden yarısı, 12 ay boyunca, nikotin bantları kullandı. Kalan yarısına ise hiçbir etkisi olmayan, ancak deneğin sigarayı bıraktırdığını sandığı haplardan içirildi. 12 ay sonunda, nikotin bandı kullananların yüzde 11,2'si, sahte ilaçtan kullananların ise yüzde 7,7'si alışkanlığını bırakmıştı.
625
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.