Sağlık

Sigarayı bırakma yöntemleri

Sigarayı bırakma yöntemleri

Tatile gitmenin veya arkadaş çevresinden uzaklaşmanın sigarayı bırakmak isteyenler için bir şans olabileceği belirtildi.

Hazırlanan "www.meds.ktu.edu.tr" adlı internet sitesinde sigarayı bırakma yöntemleri anlatılıyor. Tiryakilere rutin alışkanlıklarından uzaklaşmaları tavsiye edilen sitede, tatile gitmenin veya arkadaş çevresinden uzaklaşmanın sigarayı bırakmak için bir şans olabileceği belirtiliyor. Sitede, sigarayı bırakmak isteyenlere şu önerilerde bulunuluyor: "Sigarayı bırakmak için zamanlamayı iyi yapın. Tatile gitmeniz veya herhangi bir nedenle rutin yaşantınızdan, arkadaş çevrenizden uzaklaşmanız sigarayı bırakmak için uygun bir zaman olabilir. Sigarayı bırakmanız halinde bunu herkese açıklayıp onların desteğini alın. Sizde sigara içme arzusu uyandıran iş, davranış ve durumlardan uzak durun. Kahvehaneye, içkili yerlere gitmeyin. Çay yerine soğuk içecekler deneyin. Boş kalmayın, kendinize bir meşgale bulun. Spora zaman ayırın. Sigara içen arkadaşlarınızdan bir süre uzak kalın. Sigara teklif edildiğinde reddetme hakkınızı kullanın. Başkalarına göre değil, kendi doğrularınıza göre yaşayın." Sigara içme isteğinin bastırılabilmesi için sakız çiğnemek, yeşil sebzeler ve havuç yemenin faydalı olabileceği dile getirilen sitede, şu önerilere yer alıyor: "Küçük oyuncaklarla ellerinizi meşgul edin. Sigaraya ayırdığınız kaynakla kendinize ve sevdiklerinize bir şeyler alın. Sigara içme arzusu geldiğinde bırakma nedenlerinizi tek tek hatırlayın. Yürüyüşe çıkın, birkaç kez yavaş ve derin nefes alıp verin. Asla (bir taneden bir şey olmaz) demeyin. Umutsuz olmayın. Sizden önce milyonlarca kişinin bu işi başardığını ve onların da benzer sıkıntıları yaşadığınıdüşünün. Bu sefer olmadıysa gelecek sefer mutlaka başaracaksınız."
Yayın tarihi: 30.12.2002
666
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.