Sağlık

Sigarayı bırakın vücudunuz kendini yenilesin

Sigarayı bırakın vücudunuz kendini yenilesin

Sigarayı bırakanların vücudunda 20 dakika sonra tansiyon ve nabız normale dönerken, 48 saat sonra cilt kendini yenilemeye başlıyor.

Sigaradan kurtulmak çok da kolay değil. Ancak bıraktıktan sonra vücutta somut şekilde görülebilecek olumlu değişiklikler yapılan işin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.

- Son sigaradan 20 dakika sonra tansiyon ve nabız normale döner.

- Eller ve ayaklar, dolaşım normale döndüğü için ısınmaya başlar.

- 8 saat sonra vücut kendini yenilemeye başlar.

- Kan oksijeni normal düzeye çıkar ve kalp krizi riski düşmeye başlar.

- 24 saat sonra karbonmonoksit vücuttan atılır.

- Akciğerdeki balgam ve diğer birikimler temizlenmeye başlar.

- Kalp krizi riski azalmaya başlar ve 1 yıl sonra oran yarıya düşer.

Sigarayı bırakan kişi ilk başta bu değişikliklerin farkına varamayabilir. Güçlükle atlatılan stres dolu saatler geçtikçe vücudunuz sigaradan önceki sağlıklı haline dönmeye başlıyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ruhuşen Kutlu, dünyanın en tehlikeli bağımlılık yapan maddesi olarak nitelendirilen sigaranın her yıl yüz binlerce kişinin ölümüne yol açtığını söyledi. Milyonlarca kişinin de sakat kalarak, sigaraya yenik düştüğünü belirten Kutlu, kararlı şekilde davranmaları durumunda tiryakilerin sigarayı bırakarak, kendileri için yeni bir sayfa açabileceğini belirtti.


Yayın tarihi: 23.12.2003
571
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.