Sağlık

Sigaraya başlama yaşı her geçen gün düşüyor

Sigaraya başlama yaşı her geçen gün düşüyor

Türkiye'de üniversitelilerin yüzde 48'i, liselilerin yüzde 20'si, ilköğretim öğrencilerinin ise yüzde 11.7'si sigara kullanıyor.

Dünya genelinde yılda 4 milyon kişinin ölümüne neden olan sigara tüketiminin gençler arasında giderek artması nedeniyle harekete geçen Dünya Sağlık Örgütü (WHO), "Küresel Gençlik Tütün Araştırması" yapıyor. Araştırma, WHO'ya üye 192 ülkeden 150'sinde aktif olarak uygulanıyor. Sağlık Bakanlığı da, WHO "Küresel Gençlik Tütün Araştırması" kapsamında, 61 ildeki 13-15 yaş arasındaki 18 bin genç üzerinde araştırma yapacak. Araştırmanın Türkiye uygulaması, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Ruh Sağlığı Dairesi Başkanlığı tarafından, Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde bu ay içinde yapılacak ve sonuçları en geç bu yıl sonunda açıklanacak.

Araştırma, WHO tarafından seçilen 61 ildeki 202 okulda öğrenim gören 18 bin 750 öğrenciyi kapsayacak. Anket çalışması kapsamında, "13-15 yaş grubundaki ilköğretim 7-8 ve lise 1. sınıf öğrencilerinin, sigara içme oranları, sigara içme konusundaki bilgi ve tutumları, basın yayın organları ve reklamların sigara içmeleri üzerindeki etkisi, sigara ve diğer tütün ürünlerine ulaşmaları, okul müfredatlarında sigaradan korunma konularına yer verilip verilmediği, çevresel tütün dumanına pasif olarak maruz kalma durumu ve sigara bırakma" konularında daha sağlıklı bilgi toplanmasını hedefliyor. Tüm ülkelerde aynı anket sorularını kullandıran WHO, 19 bin dolarlık projenin maliyetini de karşılayacak.

Anket çalışmaları sırasında okullarda sigaranın zararları konusunda eğitim faaliyetleri de yapılacak ve kabul edilmesi halinde aynı okullarda öğretmenlerin de sigara içme oranları saptanacak. Anket, Türkiye açısından gençleri ileri yaşlarında tütün kullanmaya itebilecek bilgiler, davranışlar ve sigaraya karşı tutumları konusunda mevcut verilerin güncellenmesini ve diğer etkilerin belirlenmesini sağlayacak. Sonuçlar, tütün önleme ve eğitim programlarının etkinliğinin değerlendirilmesinde de kullanılacak. Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları, anketten çıkan sonuçları, "kapsamlı bir tütün kontrol programı geliştirmek ve gençler arasında sigara kullanımını azaltacak sağlık programları" oluşturmada kullanacak.

Her geçen gün artıyor

WHO verilerine göre, dünya genelinde 1.1 milyar kişi sigara içiyor. Bu rakamın, 2025 yılında 1.6 milyara yükseleceği tahmin ediliyor. Dünyada yılda 4 milyon kişi sigara nedeniyle ölüyor. 2030 yılında bu sayının 10 milyona çıkacağı ve bunların 7 milyonunun gelişmekte olan ülkelerde, 3 milyonunun da gelişmiş ülkelerde olacağı tahmin ediliyor. Bugünkü sigara içme oranları devam ederse, bugün hayatta olan 500 milyon kişi sigara nedeniyle ölecek. Bunların yarıdan fazlası bugünkü çocuklar ve gençler! Bu rakamlardan yola çıkarak ülkelere ulusal tütün politikalarını oluşturmalarını öneren WHO, Küresel Gençlik Tütün Araştırması ile şu anda 50 ülkeden bilgi sağlıyor. Bu bilgilere göre, çocuklar arasındaki tütün kullanımı oldukça yüksek ve giderek artıyor. Dünya genelinde şu anda 13-15 yaş arasındaki gençlerin yüzde 60'ı tütün tüketiyor.

Sağlık Bakanlığı 2002 verilerine göre ise Türkiye genelinde üniversite öğrencileri arasında sigara içme oranı yüzde 48 civarında iken, lise öğrencilerinin yüzde 20'si, 7-13 yaş grubundaki ilköğretim öğrencilerinin ise yüzde 11.7'si sigara içiyor. Dünya Sağlık Örgütü ve Türkiye, 2010 yılına kadar 15 yaş üzeri sigara içmeyenlerin oranını yüzde 80'in üzerine çıkarmayı, 15 yaş altında sigara içmeme oranının yüzde 100'e yakın olmasını sağlamayı hedefliyor.
Yayın tarihi: 09.10.2003
838
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.