Sağlık

Sigaraya alışan çocuğa dikkat!

Sigaraya alışan çocuğa dikkat!

Günümüzde sigaraya başlama çağı ilköğretim çağına kadar iniyor. Orta yaşa gelmiş kişilerin sigaraya başlama olasılığı ise oldukça düşük...

Toplumun en büyük yarası olan ve özellikle genç kesimi esir almaya başladığı gözlenen sigara, sosyal, psikolojik ve genetik faktörlere bağlı çocukluk ve gençlik sorunu.

Sigarada bağımlılık yapan nikotinde 4 binden fazla zehirli madde bulunuyor. Sigara kullananların yüzde 56`sı, 12 yaşından önce sigara içmeye başlıyor.

Akciğer kanserinin yüzde 45`i, kronik bronşitin yüzde 75`i ve kalp-damar hastalıklarının yüzde 65`i sigaradan kaynaklanıyor. Sigara tiryakisi olanlar, Akciğer kanseri olma riski taşıyor.

Prof. Dr. Erhan Ekinci, sigaranın bütün toplumu tehdit eden ve mutlaka önlenmesi gereken bir unsur olarak karşımızda bulunduğunu belirtiyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerinde, hastalık ve ölümlerin önlenebilir birinci sebebi olarak sigaranın gösterildiğini sözlerine ekliyor.

Nikotin bağımlısı olmuş genç bir insana sigara bıraktırmanın çok güç olduğunu, ailenin çocuğuna baskı kurmamasını, negatif etki yapmamasını isteyen Prof. Dr. Ekinci, sözlerini şöyle sürdürüyor:

"Sağlıklı, hiçbir hastalığı olmayan, koşan genç bir insan neden sigarayı bıraksın? Genç mutlaka bir yerlerden etkilenmiştir. Çevresindeki insanlardan, aktörlerden, ön plandaki gruplardan görmüştür. Sigarayı bıraktırmak için eğitim şart. Uzun vadeli bir eğitim gerekiyor. ABD bunu yapıyor. Çocuk 8 yıllık eğitimde sigarayla tanışıyor, 14 yıllık bir eğitime sahip olanların ise sigarayı bıraktığı gözlenmiş.

Çocuğunuza sigarayı bıraktırmak için yaklaşmak istiyorsanız, kızmadan, bağırmadan, dayak atmadan, olayı kişiselliğe dökmeden bu sorunu çözmeye çalışın. Kesinlikle negatif yaklaşmayın. Çocuk bağımlı hale gelmiştir. Arkadaş grubu vardır, özenti vardır. Sporla ilişki kurduğunda fizikselfarklığı görecektir. Öncelikle beyin sigarayı bırakmak istemeli. "

Yayın tarihi: 21.01.2003
725
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.