Sağlık

Sigaranın zararları erken ölümlerin toplamından beş kat daha fazla!

Sigaranın zararları erken ölümlerin toplamından beş kat daha fazla!

Sigarayla Savaşanlar Vakfı Başkanı Übeyd Korbey, ´´Sigaranın yol açtığı erken ölümler, trafik ve iş kazaları gibi erken ölümlerin toplamından beş kat daha fazladır´´ dedi.

´´Sigaranın Zararları´´ konulu konferansta, sigaranın en çok kalp-damar hastalıkları ve kansere neden olduğuna dikkat çekti. Korbey, şunları kaydetti: ´´Türkiye´de kalp krizi yaşı, sigara nedeniyle yirmi yaşlarına inmiştir. Akciğer ve gırtlak kanserlerinin yüzde 97´sinin nedeni sigaradır. Pasif içiciler de hayatlarının 15-20 yılını çeşitli hastalıklarla geçirirler.

Sigaranın yol açtığı erken ölümler, trafik ve iş kazaları gibi ölümlerin toplamından beş kat daha fazladır.´´ Türkiye´de geçen yıl sigaraya harcanan paranın 7 kat rilyon 600 trilyon olduğunu belirten Korbey, 2003´te bu sayının 10 katrilyona çıkmasının beklendiğini söyledi. Übeyd Korbey´in, öğrencilere sigara içmemeleri için and içirmesinin ardından, Karşıyaka Milli Eğitim Müdürü Erdal Türker, Korbey´e katılımından dolayı plaket verdi.
Yayın tarihi: 09.04.2003
739
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.