Sağlık

Sigara, yüksek tansiyon ve kolesterol, damarların düşmanı

Sigara, yüksek tansiyon ve kolesterol, damarların düşmanı

Sigara, yüksek tansiyon ve kolesterol, damarların iç yüzeyini kaplayan endotel dokusunu tahrip ederek, damar hastalıklarına yol açıyor.

Damarın iç yüzeyini kaplayan, kanla damar duvarı ve altındaki dokular arasında bariyer görevi yapan endotelin, vücudun en aktif ve en geniş dokusu olduğunu kaydeden Göztepe SSK Eğitim Hastanesi İç Hastalıkları Klinik Şefi Prof. Dr. Aytekin Oğuz, damarların sağlıklı olmasının endokrin dokusuyla yakından ilgili olduğunu vurguladı.

Damar sertliği gibi hastalıkların endotel dokusundaki tahribatla başladığını bildiren Prof. Dr. Oğuz: "Endotelin korunması damar hastalıklarının önlenmesinde birinci amaçtır. Sigara, yüksek tansiyon ve kolesterol, endotel dokusunun, dolayısıyla damarların baş düşmanıdır. Düzenli yaşam tarzı, sağlıklı beslenme, fiziksel egzersiz ve mümkün olduğunca stresten uzak kalmak damar sağlığını korur." dedi
Yayın tarihi: 05.10.2003
754
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.