Sağlık

Sigara, yararlı kolesterolü düşürüyor

Sigara, yararlı kolesterolü düşürüyor

Uzmanlar, sigaranın vücuttaki yararlı kolesterol seviyesini düşürüp, zararlı kolesterolü artırdığına dikkat çekiyorlar...Prof. Dr. Yeniterzi, toplumda oldukça yaygın olan sigara içme alışkanlığının birçok zararının yanında kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini artırdığını ifade etti.

Sigara ve damar sertliği ilişkisinin boyun atar damarları üzerinde yapılan çalışmalarla incelendiğini belirten Prof. Dr. Yeniterzi, sonuçta damar içi kalınlaşmanın aktif içicilerde yüzde 50, pasif içicilerde yüzde 20 oranında arttığının tespit edildiğini söyledi.

Damar sertliğine gidişi hızlandıran sigaranın oluşturduğu risklerin saymakla bitmeyeceğini kaydeden Prof. Dr. Yeniterzi, ''Tütün kullanımı yararlı kolesterol düzeyini düşürürken, zararlı kolesterolü yükseltmektedir. Bu yönüyle kalp damar hastalıkları riskini ve bu hastalıklardan ölüm oranının iki kat artmasına neden olmaktadır'' dedi.

Sigaranın, kalp damar hastalıklarında risk faktörlerinin etkisini artırarak, akut kalp damar tıkanmasında önemli rol oynadığını belirten Prof. Dr. Yeniterzi, bu zararlı alışkanlığın, kandaki pıhtılaşma özelliğinin bozulmasına neden olacak etkileri doğurduğunu söyledi.

Prof. Dr. Yeniterzi, sigara kullanımının by-pass sonrasında da devam etmesinin damarda kanın pıhtılaşmasının ve ölüm riskini yükselteceğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 23.04.2003
692
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.