Sağlık

Sigara stresi artırıyor

Sigara stresi artırıyor

Bugün Dünya Sigarasızlık Günü. Sigaradan en çok etkilenen sistemlerin başında kalp ve damar sistemi geliyor. İçiciler dışarıdan çok sağlıklı görünseler bile, sigara vücutlarına hızlı ve kalıcı zararlar veriyor.

Her yıl ülkemizde 100 bin kişi sigaraya kurban veriliyor. Eğer önlem alınmazsa önümüzdeki 20 yılda bu sayı yılda 250 bine kadar çıkacak. Dünyada her yıl 4 milyon kişi sigaradan hayatını kaybediyor. Sigara içiminin önüne geçilemezse bu rakamın önümüzdeki 20 yılda, 10 milyona ulaşması bekleniyor.

Nikotinin kalp ve damar üzerindeki etkisi nedir?

Nikotin kan basıncını yükseltir, pıhtılaşmayı hızlandırır. Narkotik etkiye sahiptir. Bu etki, bağımlılığı yaratır. Nikotinin narkotik etkisi dışında, fazla alındığında toksik etkisi daha kuvvetli. Birkaç dakikada beyin hücrelerine ulaşarak nüfus eder, toksik etki yapar. Bu yüzden aşırı derece sigara içen tiryakilerin iddia ettikleri gibi sigara sakinleştirmez, stresi artırır. Ayrıca kalbin daha hızlı atmasına ve damar tıkanıklığı riskinin artmasına, dolayısıyla kalp krizlerine neden oluyor.

Sigara içenlerde kalp ve damar hastalıkları riski ne kadar artıyor?

Sigara içenlerde kalp damar hastalıkları görülme riski, içmeyenlere göre 5 kat daha fazla. Yapılan araştırmalar, sigarayı bırakan kişilerde halen sigaraya devam edenlere kıyasla riskin azaldığını ve sigara bırakıldıktan sonraki bir yılda hızla düştüğüna ortaya koyuyor. Sigara içmenin getirdiği fazladan riskin yüzde 50'ye varan oranda azaldığı da biliniyor.

Toksik maddeler kanı nasıl etkiliyor?

Sigaranın içinde bulundurduğu binlerce toksik madde, kandaki pıhtılaşmayı ve kolesterol plaklarını artırır. Oksijen taşınması bozulur. Kan damarlarında spazm yapması gibi ciddi etkileri sonucunda kişiyi ölüme, bazen yavaş bazen de çok hızlı yaklaştıran süreci başlatır.

Sigarada bulunan zehirlerden bazılarını hatırlatır mısınız?

Sigaranın içinde 4 binin üzerinde zehirli madde var. Bunların birkaçı, polonyum-210 (kansoreyen), rodon (radyasyon), metonol (füzeyakıtı), tolven (tiner), kadmiyum (oku metali), butan (tüpgaz), DDT (böcek öldürücü), hidrojen siyonün (gaz odaları zehiri), aseton (oje sökücü), naftalin (güve kovucu), arsenik (fare zehiri), amonyak (tuvalet temizleyicisi), karbon (eksoz monoksit gazı), nikotin...

Sigara içenlerin vücudunda başka hangi değişiklikler oluyor?

Sigaranın tüketim malları arasında en tehlikeli olanı olduğunu vurgulayalım önce. Dünya Sağlık Örgütü'nün de verilerine göre sigaranın insan vücudunda tepeden tırnağa olumsuz etkisi var. Bunlardan sadece birkaçını şöyle:

- Kanser: Tütün dumanındaki 40'dan fazla elementin kansere neden olduğu görülmüştür. Sigara içenler, içmeyenlere göre 22 kat daha fazla akciğer kanserine yakalanıyorlar. Sigara içme süresi arttıkça diğer kanser türlerine yakalanma riski de artıyor. Bunların arasında burun kanseri (2 kat daha fazla), dil, ağız, tükrük bezi kanseri (6-27 kat daha fazla), boğaz kanseri (12 kat daha fazla), yemek borusu kanseri (8-10 kat daha fazla), mide kanseri (2-3 kat daha fazla), böbrek kanseri (5 kat daha fazla), mesane kanseri (3 kat daha fazla), pankreas kanseri (2-5 kat daha fazla), colon (3 kat daha fazla), rektum kanseri (5-6 kat daha fazla) bulunuyor. Bazı çalışmalar sigara ve göğüs kanseri arasında bir ilişki olduğunu gösteriyor.

- Saç kaybı, kırışıklıklar, katarakt, duyma bozukluğu, deri kanseri, diş çürümesi, ülser, düşük, kısırlık gibi çok sayıda olumsuz etkisi var.

Kaynak: Kelebek
Yayın tarihi: 31.05.2004
880
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.