Sağlık

Sigara seven gen

Sigara seven gen

Vücutta öyle bir gen var ki hem fazla sigara içtirmiyor, hem akciğer hastalığından koruyor, hem de sigarayı bıraktırmıyor

"Sigaradan bir türlü kurtulamıyorum" diyenlerdenseniz, sorununuz genlerinize kadar uzanıyor olabilir. Sigara tiryakilerinin, genetik olarak sigara içmeye meyilli olabilecekleri saptandı. Tiryakilerde bulunan bir gen bir yandan akciğer hastalıklarına karşı koruma sağlarken, diğer yandan sigarayı bırakmayı zorlaştırıyor.

Çok içenlerde daha az
Japonya'da Tokyo Üniversitesi bilim adamları, araştırmalarına göre, 'CYP2 A6del allele' adı verilen ve kişiyi akciğer amfizemine karşı koruyabilen bir genin, çok sigara içen kişilerle eski tiryakilerde, hiç sigara içmeyen ya da az içen kişilere oranla daha az görüldüğünü açıkladı. Thorax tıp dergisinde yayımlanan ve 203 sigara içen ile 123 sağlıklı ve sigara içmeyen denek üzerinde yapılan araştırmada, tiryakilerin ömür boyu sigara tüketim oranını sınırladığı görülen söz konusu genin, aynı zamanda sigarayı bırakmayı zorlaştırdığı belirtildi. Japon bilim adamları, bu genin, tiryakilerin nikotin bağımlılığından kurtarılması çalışmalarında yararlı olabileceğini ve sigaranın yol açtığı akciğer amfizeminin araştırılmasına yeni bakış açısı getirebileceğine inanıyor.
Yayın tarihi: 02.07.2003
986
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.