Sağlık

"Sigara sağlığa zararlı değil, öldürücüdür"

"Sigara sağlığa zararlı değil, öldürücüdür"

Doç. Dr. Celal Karlıkaya, sigaranın sağlığa zararlı değil "öldürücü" olduğunu belirterek, "Dünyada her yıl 4 milyon her gün 11 bin insan gereksiz yere sigaradan ölmektedir" dedi.

"Sigara sağlığa zararlı değil öldürücüdür" diyen Doç. Dr. Celal Karlıkaya, polikliniklere başvuran, sigaradan kaynaklı akciğer kanserine yakalanmış kadın hastaların sayısının her geçen gün artığını söyledi.

Son 5 yıldır akciğer kanserinin, kadın kanserleri arasında birinci sıraya yükseldiğine dikkat çeken Karlıkaya 2000 yılında 68 bin kadın akciğer kanserinden öldüğünü söyledi.

Bu durumun kadınlarda ne kadar yüksek oranda tütün bağımlılığı olduğunu gösterdiğini belirten Doç. Dr. Karlıkaya, pasif sigara içiciliğinin de kadın ve çocukların sağlığını olumsuz etkilediğini vurguladı.

Türkiye'de erkeklerin yüzde 60-65'inin sigara içicisi olduğuna işaret eden Karlıkaya, bu durumun milyonlarca çocuk ve kadının pasif sigara dumanına bağlı hastalığı anlamına geldiğine dikkat çekti.

Doç. Dr. Karlıkaya, yeni bulguların "ani bebek ölümlerinin" durumlarının, astım, bronşit, soğuk algınlığı ve zatürreeler kadar sigara ile ilişkili olabileceğini gösterdiğini söyledi.
Yayın tarihi: 14.11.2003
821
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.