Sağlık

Sigara paketlerinde yeni dönem başlıyor

Sigara paketlerinde yeni dönem başlıyor

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) Dönem Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, 1 Ocak 2010′dan itibaren başlanacak sigara paketlerinde resim uygulamasının, paketlerin her iki yüzünde de olması gerektiğini bildirdi.

Güncellenme tarihi:
Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) Dönem Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, sigara kullanımının azalmasında 19 Temmuzda restoran, kafe, bar ve kahvehaneleri de kapsayacak şekilde genişleyen "dumansız hava sahası" uygulamasının önemli katkı sağladığını, Dünya Sağlık Örgütü Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi gereği 1 Ocak 2010′dan itibaren yürürlüğe girecek sigara paketlerindeki resim uygulamasının da bunu destekleyeceğini söyledi. Söz konusu sözleşme gereği, Türkiye'de satılan sigaralarının bir yüzünün yüzde 65′ini kapsayacak şekilde, zararları ile ilgili resimleri içeriğini anlatan Dağlı, sigara kullanımına başlanması veya bırakılmasında etkinliği tartışılmaz olan resim uygulamasına geçiş önemli bir adım ancak yetersiz" dedi. Çoğu ülkede uygulamanın başarıyla yürütüldüğünü ve resimlerin paketlerin her iki yüzün de yer aldığını anımsatan Dağlı, şöyle konuştu: "Resimli sağlık uyarılarının sigara içenleri sigarayı bırakmaya özendirdiği kanıtlanmıştır. Brezilya'da sigara içenlerin üçte ikisi (yüzde 67) uyarıların sigarayı bırakma istediği uyandırdığını, Kanada'da sigara içenleri yarısına yakını (yüzde 44) uyarıların sigarayı bırakma motivasyonlarını arttırdığını söylemiştir. Singapur'da sigara içenlerin dörtte birinden fazlası (yüzde 28) uyarılar sayesinde daha az sigara içtiklerini, Tayland'da ise sigara içenlerin yarısına yakın kısmı (yüzde 44) resimli uyarıların bir ay sonra sigarayı bırakma olasılığını önemli oranda arttırdığını ifade etmiştir. Yapılan araştırmalar resimlerin ne kadar etkin olduğunu gösteriyor, ancak Türkiye'de uygulamada resimlerin sadece bir yüzde olması önemli bir handikap. Çünkü firmalar, sergileme düzenlemesindeki eksiklik nedeniyle, resimli olan yüzü değil diğer yüzü raflarda sergileyecektir. Bu da etkinliğinin ne kadar yüksek olduğu anlaşılan uygulamanın başarı şansını düşürecektir." RealAge / Ozan Vural Sigara gözleri de bozuyor Sigara içen hastanın iyileşme süreci uzuyor
Yayın tarihi: 02.11.2009
804
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.