Sağlık

Sigara öldürüyor!

Sigara öldürüyor!

Türkiye, Avrupa'da en fazla sigara üretilen ülkelerden biri.

Dünya genelinde bu yüzyıl, bir milyar kişi sigaranın yol açtığı hastalıklar nedeniyle ölecek. Bu çarpıcı tahmin, İngiliz bilimadamlarına ait.

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa'da en fazla sigara tiryakisinin Balkanlarda olduğunu açıkladı. Örgütün raporuna göre, Türkiye, Avrupa'da en fazla sigara üretilen ülkelerden biri.

İngiliz bilimadamları, gerekli önlemler alınmazsa dünya genelinde 21. yüzyılda bir milyar kişinin sigaradan kaynaklanan hastalıklardan öleceği uyarısında bulundu.

Dünya genelinde her yıl 5 milyon kişi sigaradan ölüyor

İngiltere'de düzenlenen kanser konferansında söz alan bilimadamları, dünya genelinde halen her yıl yaklaşık 5 milyon yetişkinin sigaranın yol açtığı hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirdiğine dikkat çekti. Tüm kampanyalara ve uyarılara rağmen, dünya genelinde her yıl sigaraya başlayanların sayısı 30 milyonu buluyor.

Bu yüzyılda 1 milyar kişi sigaradan ölecek
Bilimadamları, bu nedenle, her yıl sigara bağlantılı hastalıklardan ölenlerin sayısının 10 milyonu aşacağı ve 21. yüzyılda bir milyar kişinin sigara tiryakiliği nedeniyle yaşamını yitireceği öngörüsünde bulunuyor.

Türkiye, Avrupa'da en fazla sigara üretilen ülkelerden

Dünya Sağlık Örgütü de Avrupa'da en çok sigara tiryaksinin Balkanlar'da bulunduğunu açıkladı. Dünya Bankası raporuna göre Avrupa'da en fazla sigara üreten ülkelerse Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan ve İtalya.
Yayın tarihi: 09.10.2005
914
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.