Sağlık

Sigara kas ve eklem ağrılarını daha da çekilmez kılabilir

Sigara kas ve eklem ağrılarını daha da çekilmez kılabilir

Sigara bütün kötü etkilerinin yanısıra, boyun ve sırtta, dizlerde ve öbür eklemlerde ağrılara yol açabilir. İngiltere'de yaklaşık13.000 kişinin katıldığı araştırmada, sigara içen kişilerin hiçbir zaman içmeyenlere göre rahatsızlık veren ya da elden ayaktan düşüren kas ve iskelet ağrılarından daha sıklıkla yakındığı ortaya çıktı.

İngiltere'deki Southampton General Hospital'dan Dr. K. T. Palmer başkanlığında yürütülen araştırmanın sonuçlarına göre, sigarayı bırakmış olanlarda bile saptanan bu bağlantı sigaranın kas dokularında hasara ya da sinir sisteminin ağrıya verdiği tepkilerde değişikliklere yol açabileceğini ortaya koyuyor.
Sigara çekilen ağrının neden daha da şiddetlenmesine yol açıyor? Araştırmalarda bununla ilgili çok sayıda açıklamaya yer veriliyor. Öncelikle nikotin beynin uyartıları işleme koyma şeklini ve merkezi ağrı algısını etkileyebilecek güçlü bir uyartı.
Öte yandan, sigaraya başlamaya karar verenler düşük düzeylerdeki ağrıya tepki vermeye psikolojik olarak daha yatkın olabilirler. Önceki araştırmalarda da sigara içenlerin acı veren uyartılara daha hızlı tepki verdikleri bulunmuştu.
Nedeni her ne olursa olsun, eskiden sigara içenlerin bile hiç içmeyenlere göre daha sıklıkla ağrılardan yakınması sigaranın ağrıyla ilgili etkilerinin 'dokulardaki hasar veya ağrı eşiğinin uzun süreliğine aşağı çekilmesinden' ötürü yıllar boyu sürebileceği sonucunu ortaya koyuyor.
Yayın tarihi: 05.01.2003
1089
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.