Sağlık

Sigara iktidarsızlığa yol açıyor

Sigara iktidarsızlığa yol açıyor

Türkiye'de yaklaşık 6 milyon erkeğin, sigara içtiği için cinsel iktidarsızlık tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğu bildirildi.

Tütünsüz Yaşam Derneği Genel Başkanı Tahir Soydal, sigara tüketiminin, özellikle 30 yaş üzerindeki erkeklerde cinsel iktidarsızlığa yol açtığını söyledi.

Türkiye´de 6 milyon erkeğin sigara içtiğini, sigaranın, peniste kan akışının azalmasına bağlı olarak erkeklerde iktidarsızlığa neden olduğunu anlatan Soydal, sigara içmenin ereksiyonu engellediğini söyledi. Sigara içmenin, daha önce iktidarsızlık olarak anılan sertleşme işlev bozukluğunun en önemli risk faktörü olduğunu vurgulayan Soydal, "Sigara içmek, intrapenil (penis içi) kan akışını olumsuz etkileyerekcinsel işlev bozukluğuna yol açmaktadır. Sigara içme ve cinsel işlev bozukluğu (sertleşme) arasındaki ilişkinin iyi bilinmesi gerekmektedir, çünkü bu bilgi bazı erkekleri sigarayı bırakma konusunda motive edebilir" diye konuştu.

Pasif içiciler de tehlike altında

Tahir Soydal, iktidarsızlık veya sertleşme işlev bozukluğunun, sigara içenlerde içmeyenlere göre 2 kat daha fazla görüldüğüne işaret etti. Çevrede içilen sigaranın dumanına maruz kalma veya duman altı olmanın da iktidarsızlık tehdidi yarattığını vurgulayan Soydal, "Yani sigara içenler bir yandan kendilerini cinsel yönden yetersiz hale getirirken, bir yandan da arkadaşlarının iktidarsızlığına neden olmaktadırlar" dedi.

İktidarsızlık nedir?

Soydal, bir erkeğin cinsel yönden daimi sertleşme yetersizliği göstermesi olan iktidarsızlığın, Türkiye´de 6 milyondan fazla erkeği etkilediğinin tahmin edildiğini belirtti. Sigaranın insan vücudunda bulunan pek çok atardamarı tıkadığını, kan akışının engellenmesiyle ortaya çıkan hastalıkların en bilinenlerinin kalp krizi ve felç olduğunu anlatan Soydal, şunları söyledi: "Ancak, unutulmaması gereken diğer bir önemli nokta ise arteriyeldaralmanın en önemli sonuçlarından birisi de iktidarsızlıktır. Ancak, toplum yapımız gereği pek çok vaka gizli kalmaktadır. İçilen sigara miktarına bağlı olarak vakaların şiddeti artmaktadır. Günde bir paket sigara içenlerde, penisteki kan akışı anormal ölçüde düşmekte ve en yumuşak gece ereksiyonu hastalığı görülmektedir."

ABD´de yapılan bir araştırmada, sigara içen ancak geçmişte herhangi bir iktidarsızlık, kalp hastalığı veya diyabet tecrübesi olmayan erkekler 8 yıl boyunca incelendi. Sonuçta yapılan ikinci görüşmede, her ne kadar erkeklerde kalp hastalığı ve diyabet ortaya çıkmamış olsa da, orta şiddette ve ciddi iktidarsızlık yaşama oranları iki kat daha fazla bulundu.
Yayın tarihi: 20.01.2004
816
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.