Sağlık

Sigara, idrar kaçırmaya neden oluyor

Sigara, idrar kaçırmaya neden oluyor

Kadınlarda özellikle hamilelik sonrasında sık görülen idrar kaçırmaya yol açan etkenler arasında sigara da bulunuyor.

İdrar kaçırmada, sigaranın yanısıra, aşırı kilo, şeker hastalığı, zor veya çok sayıda doğum ve menopoz öncesi devre de önemli rol oynuyor. Erken safhalarında tanı konulduğunda ilaç ve egzersizle tedavi edilebiliyor.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Çetinel, olmadık zamanlarda kadınları zor durumda bırakabilen ve günlük yaşam koşullarına motivasyonlarını olumsuz etkileyen idrar kaçırmada en önemli noktayı, "kadınların bilinçlenmesi" olarak gösterdi. Birçok kadının utandığı için doktora başvurmadığını vurgulayan Prof. Dr. Çetinel, "Oysa erken safhalarında tanı konulduğu zaman, ilaç ve egzersizle idrar kaçırmanın tedavisi mümkün" dedi.

İdrar kaçırmaya, idrar kesesindeki bozukluğun ya da idrar kesesi ağzındaki kasların gevşekliğinin neden olduğunu anlatan Prof. Dr. Çetinel, hastalığın tedavisinin mümkün olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Çetinel, ileri derecede idrar kaçırma şikayetiyle gelen hastalara en doğru tanıyı koyabilmek için, idrar tahlillerinin yapılması ve muayene aşamasında 'ürodinamik' olarak adlandırılan mesane elektrosunun da çekilmesi gerektiğini söyledi.

İdrar kaçırmanın kadınlarda görülme sıklığının değiştiğini ifade eden Prof. Dr. Bülent Çetinel, genç kadınların yüzde 15-20, orta yaştakilerin yüzde 25-30, ileri yaştakilerin de yüzde 30-50 arasında değişen oranlarda bu sıkıntıyla karşı karşıya kaldıklarını bildirdi. Aşırı kilo, şeker hastalığı, zor gerçekleşen doğum, çok sayıda doğum yapmak ve menopoz öncesi devrenin idrar kaçırma etkenleri arasında bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Çetinel, "Sigara da idrar kaçırmaya neden oluyor. Bu hastalıktan korunmanın en önemli faktörlerinden biri de sigaradan uzak durmak" dedi.

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çetinel, ileri safhalardaki idrar kaçırma vakalarında ise cerrahi müdahaleye başvurduklarını belirtti. Müdahaleyi farklı tekniklerle yapabildiklerini anlatan Prof. Dr. Çetinel, "Bunların içinde günlük yaşama en kısa sürede dönebilmeyi sağlayan teknik ise TVT (Tansiyonsuz Vajinal Teyp) ameliyatı" dedi. Prof. Dr. Çetinel, TVT ile hastanın nekahet döneminin ve işe geri dönme süresinin çok kısa olduğunu sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 22.04.2004
1049
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.