Sağlık

Sigara, idrar kaçırmaya neden oluyor

Sigara, idrar kaçırmaya neden oluyor

İdrar kaçırmada, sigaranın yanısıra, aşırı kilo, şeker hastalığı, zor veya çok sayıda doğum ve menopoz öncesi devre de önemli rol oynuyor.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Çetinel, olmadık zamanlarda kadınları zor durumda bırakabilen ve günlük yaşam koşullarına motivasyonlarını olumsuz etkileyen idrar kaçırmada en önemli noktayı, "kadınların bilinçlenmesi" olarak gösteriyor.

Birçok kadının utandığı için doktora başvurmadığını vurgulayan Prof. Dr. Çetinel, "Oysa erken safhalarında tanı konulduğu zaman, ilaç ve egzersizle idrar kaçırmanın tedavisi mümkün" dedi.

İdrar kaçırmaya, idrar kesesindeki bozukluğun ya da idrar kesesi ağzındaki kasların gevşekliğinin neden olduğunu anlatan Prof. Dr. Çetinel, hastalığın tedavisinin mümkün olduğunu söyledi.
Prof. Dr. Çetinel, ileri derecede idrar kaçırma şikayetiyle gelen hastalara en doğru tanıyı koyabilmek için, idrar tahlillerinin yapılması ve muayene aşamasında 'ürodinamik' olarak adlandırılan mesane elektrosunun da çekilmesi gerektiğini söyledi.

Kadınlarda görülme sıklığı

İdrar kaçırmanın kadınlarda görülme sıklığının değiştiğini belirten Prof. Dr. Bülent Çetinel, genç kadınların yüzde 15-20, orta yaştakilerin yüzde 25-30, ileri yaştakilerin de yüzde 30-50 arasında değişen oranlarda bu sıkıntıyla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Aşırı kilo, şeker hastalığı, zor gerçekleşen doğum, çok sayıda doğum yapmak ve menopoz öncesi devrenin idrar kaçırma etkenleri arasında bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Çetinel, "Sigara da idrar kaçırmaya neden oluyor. Bu hastalıktan korunmanın en önemli faktörlerinden biri de sigaradan uzak durmak" dedi.
Yayın tarihi: 30.11.2003
699
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.