Sağlık

Sigara içiyor musunuz?

Sigara içiyor musunuz?

Avrupa'nın 16 ülkesinde pratisyen hekimlerle görüşülerek yapılan STOP Araştırması'nın sonuçları açıklandı. Doktorlar, en çok obezite ve sigara bağımlılığını tedavide zorlanıyor.

Barcelona'da düzenlenen Dünya Kardiyoloji Kongresi'nde açıklanan STOP Araştırması'nın sonuçları sigarayı bırakma konusunda tiryakilerin büyük zorluklar yaşadığını bir kez daha ortaya koydu.

Doktorların sigara içme ve sigarayı bırakma konusundaki tutumlarını ölçen ve Pfizer firmasının desteğiyle yapılan Stop Araştırması'na göre, doktorların yüzde 52'si tedavisi en zor hastalık olarak obeziteyi, yüzde 43'ü sigara bağımlılığını, yüzde 3'ü yüksek tansiyonu, yüzde 1'i de yüksek kolesterolü görüyor.

Sigara içmek zayıflık değil kronik sorun

Araştırma sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında konuşan Norveç Ulleval Üniversitesi Önleyici Kardiyoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Serena Tonstad, sigara içen doktorların yüzde 57'sinin sigara içmeyi hastaların yaptığı "en zararlı aktivite" olarak değerlendirdiğini söyledi. Buna karşılık sigara içmeyen doktorların yüzde 73'ü sigara içmenin en zararlı alışkanlık olduğunu düşünüyor.

Prof. Tonstad, "Hastaların sigarayı bırakmasında, sigara içip de bırakmayı başaran doktorlar çok etkili oluyor. Sigara içen doktorlar bunu büyük bir sorun olarak görmediğinden hastalarına bırakma konusunda daha az telkinde bulunuyor" dedi. Ayrıca Prof. Tonstad, sigara içmeyi zayıf iradeli kişilerin alışkanlığı olarak değil, nikotin bağımlılığının neden olduğu kronik, tekrarlayıcı bir durum olarak nitelendirdi.

Sigara beynin anatomisini bozuyor

Prof. Serena Tonstad, sigara içmenin kişilerin beyin anatomisini etkilediğini söyledi. Beynimizde bir ödül merkezi var. Nikotin maddesi de bu ödül merkezini uyararak dopamin maddesinin salgılanmasına neden oluyor.

Dopamin salgılanınca kişi mutluluk hissediyor. Sigara dumanı bir saniyede akciğerleri geçip beyne ulaştığından mutluluk duygusu sigara içtikten hemen sonra duyuluyor. İşte sigarayı bırakmadaki zorluk da burada başlıyor. Prof. Tonstad, "Bağımlı sigarayı bırakmak istiyor, ancak uzun süre sigara kullananların beynine bazı maddeler yerleşiyor. Bu maddeler beyinde kaldığından, beyin sigarayı unutamıyor" dedi.

Birsel Sancar/Kelebek
Yayın tarihi: 18.09.2006
896
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.