Sağlık

Sigara içenler dikkat! Akciğer kanseri kapınızda

Sigara içenler dikkat! Akciğer kanseri kapınızda

Akciğer kanseri ölüme en fazla yol açan kanser türü olarak gösteriliyor. Risk taşıyan grupların başında ise sigara içenler geliyor...

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Metin Görgüner, kanser hastalığının, günümüzdeki ölüm nedenleri arasında kalp hastalıklarından sonra ikinci sırayı aldığını söyledi.

Tüm kanserler arasında da akciğer kanserinin özellikle erkeklerde görülme sıklığına dikkat çeken Görgüner, bu kanser çeşidinin, "hızlı seyiri ve yaşamda kalma oranının oldukça düşük olması" nedeniyle büyük önem taşıdığını belirtti.

17 milyon sigara bağımlısının bulunduğu Türkiye'de kanser tanılı hastaların yüzde 70'nin sigara alışkanlığı öyküsü bulunuyor.

Akciğer kanseri hakkında merak edilenler

Akciğer kanseri erkek ve kadınlarda ikinci en sık rastlanılan kanser türü. ABD'de her yıl yaklaşık 100.000 erkek ve 60.000 kadın akciğer kanserinden ölüyor. Akciğer kanseri ölüme en fazla yol açan kanser türü olarak gösteriliyor. Akciğer kanseri aynı zamanda da önlenmesi en kolay kanser türü.

Kimler risk altında?

Sigara içenler (Akciğer kanseri yüzde 90 oranında sigaraya bağlıdır!), Boya, ilaç v.b. yapımında kullanılan kimyasal maddelere (arsenik, vinil klorid v.b.) maruz kalanlar, Asbest, radon gibi maddelere maruz kalanlar, Radyasyona ve hava kirliliğine maruz kalanlar.

Öneriler

Hastaların yüzde 90'ında akciğer kanserine sigaranın sebep olduğu bulunmuştur. Bu nedenle sigara içiyorsanız bırakın. Sigara içilen kapalı ortamlardan kaçının. Hiç sigara içmediği halde akciğer kanseri olmuş hastaların üçte birinin pasif içici olduğu; yani fazla sigara içilen ortamlarda yaşadıkları saptanmıştır. İşiniz gereği kimyasal maddeler ile çalışmanız gerekiyorsa düzenli olarak işyeri hekiminizin önerdiği aralıklarla muayenenizi olup, akciğer filminizi çektirmeyi ihmal etmeyin.
Yayın tarihi: 19.11.2003
855
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.