Sağlık

Sigara her şekilde kalbe zarar

Sigara her şekilde kalbe zarar

Sigara, genç ve formda yetişkinlerin kalbini bile olumsuz yönde etkiliyor.

Polonyalı bilim adamlarının yaptığı araştırma, sigara tiryakiliğinin, genç ve formda olan yetişkinlerde de kalbin iki atım arasında gevşeme yetisini zayıflattığını ve pompalama kapasitesini olumsuz yönde etkilediğini gösterdi.

Testler doğruluyor
Varşova Tıp Fakültesi'nde görevli doktor Barbara Lichodziejewska ve ekibi, yaşları 20 ile 40 arasında değişen sağlıklı ve ince 66 yetişkinin sigara içerken kalp fonksiyonlarını ültrasonla inceledi. Sonuçları Chest dergisinde yayımlanan araştırmaya katılan bu kişilerden 33'ünün, 6 ile 20 yıldır günde 10-25 sigara içtiği, bu kişilere testlerin sigarasız 2 saatin ardından ilk sigarayı içtiklerinde uygulandığı kaydedildi.

Ciddi bir sorunun ilk aşaması
Lichodziejewska ve ekibi, test sonuçlarında, sigara içenlerin kalplerinin, ana pompalama odası olan sol karıncıklarındaki gevşemenin bozulduğuna ilişkin bulguları gözledi. Araştırmacılar, karıncıktaki gevşemede görülen bu bozukluğun, kalp işlevinde görülen ciddi bir sorunun ilk aşaması olduğundan, sonuçların çok önemli olduğunu söyledi.
Yayın tarihi: 04.06.2007
762
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.