Sağlık

Sigara, hem cebi hem bedeni yakıyor

Sigara, hem cebi hem bedeni yakıyor

25 milyon sigara tiryakisi ile Türkiye, bir yılda 20 katrilyon lirayı, sigara dumanı ile yok ediyor.

Türkiye'de 2003 yılında sigaraya verilen para ve sigara yüzünden bozulan sağlığın tedavisi için yapılacak toplam harcama olan 20 katrilyon lira, sigara dumanı ile yok olup gidecek. Sigarayla Savaşanlar Vakfı Başkanı Ubeyd Korbey, Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere tüm sağlık kuruluşlarının yaptığı uyarılara karşın sigaradan ölümlerde bir azalma olmadığını söyledi.

Türkiye'de yılda yaklaşık 10 bini pasif içici ortalama 100 bin, dünyada ise milyonlarca kişinin sigaradan öldüğünün tahmin edildiğini belirten Korbey, sigaranın sağlık kadar bütçeye de ciddi boyutlarda zarar verdiğini belirtti.

Korbey, Türkiye'de 25 milyon tiryakinin bulunduğunu ve bunların sadece sigaraya yaptığı harcamanın geçen yıl 7,4 katrilyon liraya ulaştığını vurgulayarak, 2003 yılında ise bu rakamın 10 katrilyon liraya çıkmasını beklediklerini bildirdi. Harcamaların sadece sigaraya verilen parayla sınırlı olmadığını dile getiren Korbey, "Kanser başta birçok hastalığa yol açan sigaranın bozduğu sağlığı biraz olsun düzeltmek için yapılan harcamanın ise 10 katrilyon lirayı geçtiği sanılıyor. Yani bir yılda 20 katrilyon lira sigara dumanı ile yok olup gidiyor" dedi.
Yayın tarihi: 01.12.2003
703
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.