Sağlık

Sigara, erken yaşlandırır

Sigara, erken yaşlandırır

Daha geç ve sağlıklı yaşlanmak istiyorsanız, sigarayı hemen bırakmak için yeni bir nedeniniz daha var.

Sigaranın bırakılmasının kadınlarda ve erkeklerde kısırlık sorunlarını azalttığı, iyi kolesterol düzeyini yükselttiği, akciğer, boğaz, ağız, yemek borusu, mesane, pankreas ve kadınlarda rahim boynu kanserlerine yakalanma riskini düşürdüğü, koroner kalp hastalıkları riskinde belirgin bir azaltma yaptığı, kan basıncı kontrolünü kolaylaştırıp sinirlilik, depresyon ve bellek kaybı gibi problemlerden koruduğu bilinmektedir.

"Proceedings of the National Academy of Sciences" dergisinde yayınlanan bir makale sigaranın yeni bir zararını daha açıkça ortaya koydu. Sigarada bulunan nikotin, dokuların yıpranmasına ve erken yaşlanmasına yol açmaktadır. Kısacası, sigara sizi yaşlandırmaktadır.

Nikotinin vücuttaki yıkım ürünlerinden biri olan "nornikotin" dokusal yaşlanmayı hızlandıran ve proteinlerin şekerlenmesi olarak tanımlanan kimyasal olayları tetikliyor. Kısacası, sigara ile oluşan bazı değişiklikler kontrolsüz şeker hastalığının yıpratıcı etkileri sonucu meydana gelen anormal yapıda ve hızlı yaşlandırıcı proteinlerle benzerlik gösteriyor.
Yayın tarihi: 25.07.2003
872
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.