Sağlık

Sigara en tehlikeli uyuşturucu

Sigara en tehlikeli uyuşturucu

Kastamonu'daki Dr. Münif İslamoğlu Devlet Hastanesi Psikiyatri Servisi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr.Hüseyin Oğuz, Türkiye'de sigaradan yılda 120 bin kişinin öldüğünü söyledi.

Oğuz, her yerde bulunması nedeniyle sigaranın en tehlikeli "uyuşturucu' olduğunu öne sürerken, dünyada önlenebilir hastalık ve ölümlerin sebepleri içinde en önemli faktörün sigara olduğunu söyledi. Sigaranın neden olmadığı hastalık, zarar vermediği organ olmadığını söyleyen Dr. Oğuz, şöyle dedi:

"Halkımız ve sigara içenler bunu bilmiyor, bilenler de bu zararların kendilerinde de olacağını, günün birinde hastalanacağını hatta ölebileceğini kabullenmiyor. Çoğu kimse bunları önemsemiyor. Bu yönüyle sigara en tehlikeli uyuşturucudur. Sigara içindeki nikotin nedeniyle beyindeki bir takım reseptörler üzerinde sinir hücrelerinde değişiklik yapıyor ve bağımlılık yapıyor. Orada bazı bölgeler doyurulmadığı takdirde sigara içilmediği zaman sigara tiryakilerinde ilk günlerde sinirlilik, agresyon, yeme miktarında artış, uykusuzluk veya çok fazla uyuma, gerginlik, moral bozukluğu gibi durumlar ortaya çıkar ve bunlar birkaç hafta içinde geçer. Bir süre sabredilmesi veya yardım ve destek alınması gerekir. Bağımlılık yapan her madde için bu durum söz konusudur. Bağımlı olunan madde alınmadığı zaman vücut o maddeyi arar. Bu madde verilmezse yoksunluk belirtileri gözlenir. Kişi çıldırma noktasına gelir."

Sigaranın yavaş öldürdüğü için dikkate alınmadığını hatırlatan Oğuz, Türkiye'de PKK terörü nedeniyle yaklaşık 30 bin kişinin öldüğünü, depremde 40 bin kişinin öldüğünü öne sürerken, şöyle konuştu:

"Her gün trafik kazalarında birçok insanımızı kaybediyoruz. Bunları konuşuyor, önemsiyoruz, tedbir almaya çalışıyoruz. Sigaradan yılda ülkemizde 120-150 bin kişi ölüyor. Trafik teröründen bahsediliyor ama sigaradan ölenler bunlardan daha fazla olduğu halde niçin üzerine durulmuyor? Toplu ölümler olmuyor, ama üst üste toplandığında çok büyük rakamlar ortaya çıkıyor. Dünya Sağlık Örgütü de (WHO) bunu bildiği için özellikle son yıllarda sigarayla ilgili kampanyalara önem veriyor. Gönüllü kuruluşlar, bazı gönüllü doktorlar bununla uğraşıyor, sigara konusunda insanlarımızı uyarıyorlar. Bazı doktor arkadaşlarımızda sigara içerek çok kötü örnek oluyor, insanları özendiriyor."
Yayın tarihi: 01.12.2005
888
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.