Sağlık

Sigara bir kitle imha silahı...

Sigara bir kitle imha silahı...

Hacettepe Üniversitesi Göğüs Hastalıkları ana bilim dalı öğretim üyelerinden Doç.Dr. Salih Emri, tüm dünyada her gün en az 10 bin kişinin sigaradan öldüğüne dikket çekerek, sigarayı bir "Kitle imha silahı" olarak tanımladı.

'II. Uluslararası Çevre, Beslenme ve Kanser Sempozyumu' nedeniyle düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada Doç. Dr. Emri, sigaranın kirli bir enjektör gibi binlerce kimyasal maddeyi insan vücuduna depoladığını belirterek bunun yolaçtığı ekstra sağlık harcamalarının Türkiye'ye her yıl 2 milyar dolar ek yük getirdiğini söyledi.

Doç Dr. Salih Emri'nin verdiği bilgilere Türkiye'de 15 yaş üzerindeki sigara kulanımı oranı erkeklerde yüzde 51, kadımnlarda yüzde 21. Ortalama yüzde 36 oranla Türkiye yüzde 30 olan dünya ortalamasının üzerinde.

Aynı verilere göre kanserin en önemli nedeni olan sigara kullanma yaşı Türkiye'de 11'e indi. Bu arada çeşitli meslek gruplarındaki sigara kullanım oranı da şöyle:

Doktorlar: Yüzde 43
Gazeteciler: Yüzde 64
Soförler: Yüzde 74
Artistler: Yüzde 46
Sporcular: Yüzde 35
İmam ve Müezzinler: Yüzde 25

Diğer yandan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) nün Global Tütün Kullanımının sınırlandırılması konusunda bir yasa kabul ettiğini bildiren Doç.Dr. Salih Emri bu yasanın reklam yasağı, 18 yaşından küçüklere sigara satışını yasaklanması, sigara makinalarının kaldırılması ve sigaraların içine sigaraların zararlarıyla ilgili açıklamalar konulmasını öngördüğünü bildirerek "Ancak bu anlaşmaya sadece üç ülke direniyor. ABD, Almanya ve Japonya. Üstelik bu devletler kendi ülkelerinde sigara kullanımına inanılmaz yasaklar getiriyorlar. Ancak en büyük sigara ihracatçıları."

Kanser yaşının artık 28'e kadar indiğini bildiren Prof.Dr. Murat Tuncer, Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı'nın 2020 yılı için koyduğu kanserle mücadele ulusal hedeflerini şöyle açıkladı:

· 65 yaşın altı nüfusta kanserde %15 azalma
· Akciğer kanserinde %20 azalma
· 50 yaş üstü kadın nüfusun %90'ının düzenli meme kanseri taraması...

Kanserle savaşta ikinci sırada erken teşhis gelmektedir.

Erken teşhis hayatı kurtarması, yaşam kalitesinin etkilenmesini önelemesi ve tedaviye oranla çok daha ucuz olması nedeni ile tarama programlarına birçok ülkede ağırlık verilmektedir. Dengeli-düzenli beslenme, sigaranın azaltılması, sağlıklı çevre koşullarının oluşturulması ile kanserlerin birçoğunun yok edilmesi mümkün olmaktadır.
Yayın tarihi: 20.02.2003
811
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.