Sağlık

Sigara bağımlılarına

Sigara bağımlılarına

İşte size sigarayı bırakmak için küçük bir kılavuz...

Sigarayı bırakmanın hemen ortaya çıkan yararları neler?

Daha ilk günde dolaşım düzelir. Kandaki zehirli karbonmonoksit düzeyi düşer. Sigara nedeniyle yükselen tansiyon ve nabız düşer. Birkaç günde tat ve koku duyuları düzelir ve nefes almanız giderek rahatlar.

Bırakmanın uzun dönem yararları neler?

Bıraktıktan 10 yıl sonra erken ölüm riskleri hiç içmeyenler kadar olur. Akciğer kanseri riski ise içenlerin yarısı kadardır. Hamilelik öncesi veya ilk üç ayda sigarayı bırakan kadınlarda bebekleri üzerindeki riskler ortadan kalkar.

Sigarayı bırakmanın zorlukları nelerdir?

Sinirlilik, huzursuzluk, açlık ve yorgunluk, uyku zorluğu ve konsantrasyon zorluğu ve kilo alımı olabilir. Ancak bunların hepsi geçicidir.

Sigara nasıl bırakılır?

Doktorun kısa ve öz uyarısı niyetlenmeye neden olur. Daha iyisi sigara bırakma servisine yönlendirilmek. Yoksunluk belirtilerinin düzeltilmesine yönelik tedavi en sık kullanılanı. Etkisi ve emniyeti hakkında birçok yayın var. Nikotin yerine koyma tedavisi ve bupropion (ilaç) tedavisi ilk basamak olarak önerilmeli.

Nikotin replasman (yerine koyma) tedavisi nedir?

Sigarayı bırakmak için en çok kullanılan yöntem. Etkisi ve emniyeti kanıtlandı. Genelde sigarayı bırakma oranını iki misli artırır. Ancak desteğin yoğunluğu ve bağımlılık derecesiyle ilişkili. Nikotin replasman tedavisi tütünden alınan nikotinin yerine temiz bir alternatif koymak. Yoksunluk belirtilerini baskılar ve böylece bırakmayı kolaylaştırır.

Nikotin bantları yardımcı olur mu?

Nikotin bantları kullanımı basittir, etkisi birkaç saat içinde ortaya çıkar. 16 ve 24 saatlik etkili bantlar var.

Nikotin bırakmaya yardımcı olan diğer araçlar nelerdir?

Sakız, pastil, dilaltı tablet ve sprey şekilleri de bulunmaktadır ve etkileri 20-30 dakikada ortaya çıkar. Düzenli olarak kullanılmalıdır ancak bir avantajları da acil istek hallerinde ek doz olarak alınabilmesidir.

İlk tedavisi başarısız olunursa, yeniden denenebilir mi?

Kişi tekrar denemekten vazgeçmemeli. Tamamen yanlış ve yetersiz kullanımdan kaynaklanmış olabilir.

Nikotin bağımlılığından kurtulma tedavisi ne kadar sürer?

Genellikle 3 ay. Ancak daha uzun da sürebilir.

Mesude Erşan - Hürriyet
Yayın tarihi: 06.08.2005
695
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.