Sağlık

Sigara 6,5 saniyede bir can alıyor

Sigara 6,5 saniyede bir can alıyor

Sigara yüzünden dünyada her 6,5 saniyede bir kişi ölüyor ve sigara dünya ekonomisine yılda yaklaşık 200 milyar dolarlık zarar veriyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, sigara kullanımı ile yoksulluğun bir kısırdöngü olduğu belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, sigara kullanımı ile yoksulluğun bir kısırdöngü olduğu belirtildi. Dünya Sigarasız Günü'nde bu yıl "Sigara ve Yoksulluk: Bir Kısırdöngü" temasının işleneceği kaydedilen açıklamada, araştırmalarda, dünyanın bütün bölgelerinde, hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkelerde en yoksul insanların, en fazla sigara içen kesimi oluşturdukları, dolayısıyla sigaranın sebep olduğu hastalıklara en fazla yoksul insanların maruz kaldığının ortaya çıktığı belirtildi.

Eğitim düzeyi düştükçe sigara kullanımı artıyor

Aynı araştırmalara göre, eğitim düzeyi düştükçe sigara kullanımı artıyor. Brezilya'nın Rio de Jeneiro kentinde yapılan bir araştırma, 4 yıl ya da daha az eğitim görenlerin yüzde 26'sının sigara kullanıcısı olduğunu, 9 yıl ya da daha fazla eğitim görenler arasında ise bu oranın yüzde 17'ye gerilediğini ortaya koydu.

1994 yılında yapılan bir araştırmanın sigara kullanımının dünya ekonomisine yılda 200 milyar dolarlık zarar verdiğini gösterdiği ifade edilen açıklamada, bu zararın üçte birinin gelişmekte olan ülkelerde gerçekleştiği bildirildi. Dünya Bankası verilerine göre ise yüksek gelir düzeyine sahip ülkeler, toplam sağlık harcamalarının yüzde 6 ila 15'ini sigara kullanımına bağlı hastalıkların tedavisi için harcıyor.

Sigaranın sadece sağlık ve ekonomik yönüyle bir sorun yaratmadığı, çoğu yoksulluk sınırının altında yaşayan tütün üreticilerinin okul çağındaki çocuklarının tütün üretiminde çalıştırılmasına da sebep olduğu belirtildi.
Yayın tarihi: 01.06.2004
727
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.