Sağlık

Şifalı bitkilere dikkat!

Şifalı bitkilere dikkat!

Hastalıkların tedavisinde ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek için doğadaki bitkilere eğilimin arttığı, ancak bilinçsiz ve gerekli miktardan fazla kullanılan bu bitkilerin çeşitli yan etkilere neden olabileceği belirtildi.

Mersin'de aktarlık yapan Tuncay Demiralay, son dönemlerde satışların arttığını ve özellikle mide rahatsızlıklarında kullanılan kantaron ile sindirim sisteminin çalışmasını kolaylaştıran ürünlerin satışında artış olduğunu söyledi. İlaç ücretlerinin yüksek oluşunun, vatandaşları alternatif ilaçlara yönlendirdiğini belirten Demiralay, şöyle konuştu: "Bitkilerimiz arasında fiyatları yüksek olanlar da bulunuyor. Çünkü Türkiye'de üretilen bitkiler olduğu gibi, yurtdışından ithal ettiklerimiz de var. Bunların bir kısmı hastalıklar için kullanılırken, bir kısmı da cilt bakımı, zayıflama ve bronzlaşma amacıyla satın alınıyor."

Bölgede daha çok adaçayı, arı sütü, polen, İsveç iksiri, balıkyağı ve yeşil çayın tercih edildiğini ifade eden Demiralay, medyada şifalı bitkilerle ilgili yapılan yayınların da vatandaşların bu alana ilgi göstermesine neden olduğunu bildirdi.

"İlaç da bitki"

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Esat Yılgör, doğadaki bitkilerin bazılarının şifalı olduğunu belirterek, "Zaten tıp, doğadaki canlıların yapısında bulundurduğu ve tedavi amaçlı kullanılabilecek özelliklerin keşfedilmesiyle bugünlere gelmiştir" dedi.

Birçok hastalığın tedavisinin, tek bir bitkiyle değil, karışımla olabileceğini anlatan Prof. Dr. Yılgör, "İlaçların temeli de bitki. Ancak ilaç, birçok deneme ve analiz sonucu elde ediliyor. Bu nedenle işin temeli, yine bilim, yani ilaç kullanmaktır" diye konuştu.

Prof. Dr. Yılgör, doğadan bilinçsizce toplanmış ve hiçbir temizleme işleminden geçirilmeden açık tezgahlarda satılan ürünlere yönelmenin yanlış olduğunu, kullanılacak miktarın ayarlanmaması durumunda kişinin zarar görebileceğini kaydetti.

Yayın tarihi: 12.08.2003
431
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.