Sağlık

Şifa Kaynağı Kestaneli 3 Fit Tarif

Şifa Kaynağı Kestaneli 3 Fit Tarif

Kestane şişmanlatır mı? Haşlanınca mı kavrulunca mı yararlı? Kestanede yağ var mı? Hangi vitamin ve mineralleri barındırıyor? Vücudun hangi sistemlerini etkiliyor? Kalorisi düşük tarifler için neler gerekli? Bütün bu soruların cevabını ve kestaneli 3 fit tarifi Diyetisyen Emre Uzun verdi!

Ülkemizde Ekim-Mart ayları arasında hemen her tezgâhta bulunan kestane, daha çok ateş üzerinde közlenmiş haliyle tüketiliyor. Bunun dışında haşlanmış kestane de epey seviliyor. Kestanenin gözde bir atıştırmalık olması belki damak tadımızla alakalı ama Diyetisyen Emre Uzun, “İyi ki kestaneyi seviyoruz çünkü çok faydalı” diyor ve bir de çağrısı var: “Mevsimi geçmeden bol bol kestane yiyin!”

LİF VE ENERJİ DEPOSU KESTANE

İçeriğinde iki türlü lif var. Bunlardan çözülebilir olanı jel kıvamında bağırsaklarda depolanıyor ve kolesterolü düşürüp kan şekeri seviyesini sabitliyor. Çözülemeyen lif ise kabızlık ve bağırsak komplikasyonlarını azaltıyor.

KESTANE KİLO ALDIRIR MI?

Kestane bir karbonhidrat deposu. Bu da enerji verdiği anlamına gelir. Ayrıca bu karbonhidratlar kompleks yapıda olduğu için daha iyi sindirilirler hatta bu sayede sinir sisteminin fonksiyonlarına da faydalıdırlar. Kestaneyi genelde mangal usulü pişirip yemeyi seviyoruz ama 100 gr. haşlanmış kestane 120 kalori! Aynı miktar közde pişmiş kestane ise 200 kalori! Üstelik kavrulmuş kestanenin şeker miktarı da %10 artıyor. Fakat haşlandığı zaman da potasyum ve sodyum miktarı azalıyor. Seçimi buna göre yapmak lazım.” Ya çiğ kestane? “Hepsinden yararlı… Ama iyi çiğnemek gerek. Pişmiş olanının tercih edilme nedeni, yetiştiği yöreye göre farklı lezzette olmaları. Çiğ yemek istediğinizde bu tat farkını anlıyorsunuz ama haşlanınca ya da közlenince pek anlaşılmıyor.

MİNERALLER VE C VİTAMİNİ

“Kestanede vitamin ve mineral var mı?” Cevap son derece net: Olmaz mı! Kestane pek çok mineral içerir. Bunlardan bakır, kırmızı kan hücresi oluşumunu destekler. Sinir fonksiyonlarını geliştirir, bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Kemikleri de güçlendirir. Sodyum, potasyum, demir ve magnezyum da kestanede bulunur. Bu da kestaneyi hem beyin hem de cilt için benzersiz bir yemiş haline getirir. Kestane ayrıca C vitamini içeren tek sert kabuklu yemiştir. Kemikler kadar dişlerin ve kan damarlarının sağlığı için de kestane yemek gerekir. İçerdiği manganez gibi mineraller ise kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyucudur.

KESTANEDE YAĞ VAR MI?

Kestanede temel yağ asitleri bulunur ve bunlardan biri de linoleik asittir. Bu yağ asidi bebeklerin ve küçük çocukların sinirsel gelişimi ve kalp sağlığı üzerinde önemli etkiye sahiptir. Yapılan son araştırmalar, kestanede dört farklı tür trigliserid bulunduğunu da kanıtlandı. Bunların toplam yağ oranı ise %12! Bu da kestaneyi yağ oranı düşük besin maddesi sınıfına sokuyor.

KESTANENİN DİĞER MUHTEŞEM FAYDALARI:

  • Kestane şeker hastalığını önleyebilir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve içerdiği C vitamini dâhil diğer antioksidanlarla akyuvar üretimini destekler, vücuttaki serbest radikalleri nötralize ederek yaşamsal organlar üzerindeki oksidatif stresi azaltır. Bu sayede hastalıkları da engeller.
  • Sağlık ve gelişim üzerinde büyük önemi olan demir, magnezyum ve bakır içerir, bunlar da yaşlılığın getirdiği osteoporoz gibi hastalıkları önler.
  • İçerdiği lif ile sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar.
  • İçerdiği folik asit, riboflavin, tiamin gibi B grubu vitaminler açısından zengindir ve bu sayede sinirsel fonksiyonların gelişimini sağlar.
  • İçerdiği potasyum beyne daha fazla kan ulaşmasını sağlayarak hafıza ve konsantrasyonu güçlendirir; vücuttaki suyun hareketini kontrol ettiği için damar ve arterleri genişletip basıncı azaltır. Bu da kardiyovasküler sağlık açısından önemlidir, kalp krizi ve inme riskini azaltır.

Mevsimi geçmeden bol bol yiyin diyorsak, bunlar sebeplerin sadece bir kısmı…

Yayın tarihi: 06.03.2018
7836
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.