Sağlık

Şiddete karşı Alo tamam

Şiddete karşı Alo tamam

Mor Çatı'dan Özlem Özkan şiddet gören kadının gidebileceği bir yer olmadıkça 0212 656 96 96 hattının bir imkan sağlayamayacağını vurguladı

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı gönüllü avukatlarından Özlem Özkan destek hatlarını değerlendirdi. Baroya başvuracak kadınların "4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun"a gönderme yapacaklarını ya da "korunma emri" talep edeceklerini bilmediklerini ifade eden Özkan, kendilerini arayan kadınlara seçeneklerini anlattıklarını söyledi.

Sığınma evi de gerek!

Mor Çatı'dan Özkan şiddet gören kadının gidebileceği bir yer olmadıkça 0212 656 96 96 hattının bir imkan sağlayamayacağını vurguladı.

Gökçe Gündüç "Telefonda yardım hattı arka planı hazırlanmadığı sürece bir işe yaramıyor. Mor Çatı'nın danışma merkezinde her gün üç kişi gönüllü olarak çalışıyor. Kadınlar çoğu zaman 'Evi terk edersem nereye gidebilirim', 'Hangi hukuki yollara başvurabilirim' gibi pratik sorulara cevap arıyor. Bazen de psikolojik destek vermek gerekiyor. Evi terk eden kadının gidebileceği bir sığınak yoksa hatlar bir imkan sağlayamaz."

Konuştuğumuz kadınlar sığınak sayısının artırılmasının önemini tekrar tekrar vurguladı.

"Merhaba! 'Aile içi şiddete son' acil yardım hattına hoşgeldiniz!"

Avrupa Birliği (AB) destekli "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele" projesi kapsamında şiddete uğrayan kadınların mağduriyetlerini gidermek üzere açılan 0212 656 96 96 numaralı hattı aradığınızda böyle karşılanıyorsunuz.

"İstanbul Valiliğinin koordinatörlüğünde ilçe Emniyet Müdürlükleriyle çalışıyoruz. Hastanelerin ve baronun desteği var. 24 saat ihtiyacı olan kadınlara destek olmaya çalışacağız."

Telefonu cevaplayan yetkili, kaç kişi çalıştıkları bilgisini ve ismini veremeyeceğini söyledikten sonra AB projesinin bir ayağı olduklarını ve çeşitli bağlantılarla çalıştıklarını anlatıyor.

"Alt yapı desteği olmadan bir anlamı yok"

Mor Çatı'dan Zelal Yalçın, kadınlara başta hukuki ve psikolojik olmak üzere geniş bir perspektifte bilgi ve imkan genişliği sunmak gerektiğini söyledi.

"Mor Çatı'da danışma merkezi olarak çalışıyoruz. Kadınlarla önce telefonda görüşüyoruz. Duruma ve ihtiyaca göre bir yere yönlendiriyoruz ya da Mor Çatı'ya davet ediyoruz. Aile içi şiddetle mücadele sadece telefonla kadını güçlendirerek çözülecek bir durum değil."

Anadili Türkçe olmayan kadınlara da destek verebildiklerini ifade eden Yalçın, Mor Çatı'nın merkezlerine gelen kadınlara yardımcı olmak için çevirmenlerin geldiğini ve bu bağlamda anadili İngilizce, Kürtçe veya Almanca olan kadınlarla iletişim kurabildiklerini belirtti.

Mor Çatı telefon eden kadınlara yabancı dilde destek imkanı her zaman sağlayamasa da yüz yüze görüşmeye giden kadınlara anadili Türkçe olmasa da yardımcı oluyor.

Türkiye'de sığınma evlerinin sayısı yetersiz

Türkiye'de AB uyum süreci kapsamında çıkan Belediyeler Yasası'na göre nüfusu 50 bin olan her yerleşim yerine bir sığınma evi açılması gerekiyor. Bu yaklaşık 1400 sığınma evine ihtiyaç var demek. Oysa Türkiye'de 2 milyon kişiye bir sığınak bile düşmüyor.

Mor Çatı açıklamasına göre Vakfı 2007 yılının ilk altı ayında arayan 706 kadının yarısı sığınma evi talep etti.

Alo Mor Çatı:

0212 292 52 31

0212 292 52 32

BİA Haber Merkezi - İstanbul
Yayın tarihi: 31.12.2008
1099
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.