Sağlık

Şiddet intiharı tetikliyor

Şiddet intiharı tetikliyor

Aile içi şiddet gören kadınların yarıdan fazlası 'intihar riski yüksek' gruba giriyor.

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Şevkat Gökçen Çetiner'in 1 Mart-30 Nisan tarihleri arasında "Aile içi şiddet yaşayan kadınlarda cinsel sorunlar ve intihar olasılığı" konulu doktora tezi için Çağdaş Kadın ve Gençlik Vakfı ile Ankara Barosu Kadın Danışma Merkezi'ne başvuran kadınlar arasında yaptığı araştırma, aile içi şiddetin intihar etme olasılığını artırdığını ortaya koydu.

Şiddet yaşayan 60 kadın ile aile içi şiddet yaşamadığını belirten 32 kadın arasında yapılan araştırmada, kadınların gördükleri şiddetin artmasıyla intihar etme olasılığı ve cinsel sorunların arttığı belirlendi.

Şiddetin cinsellikte sıklığı, iletişimi, doyumu, kaçınmayı ve dokunmayı olumsuz yönde etkilediği belirlenen araştırmada, şiddet gören kadınların yüzde 73.3'nün cinsel doyumla ilgili sorun yaşadıklarını da ortaya çıktı.

Şiddetin yaşamı tehdit eden sonuçlarından biri intihar riski taşıması olduğu kaydedilen ve kadınlardan intihar olasılığı düzeylerini ölçmek için ''intihar olasılığı ölçeği'' kullanılan araştırmada, şiddet gören ve görmeyen kadınların intihar olasılığı düzeyleri karşılaştırıldı.

Araştırmada, şiddet yaşayan kadınların yarısından fazlası, yüksek risk grubunda yer alırken, şiddet gören kadınların sadece yüzde 8.3'ünün normal düzeye girdiği belirlendi. Araştırmada, şiddet yaşamayan kadınlardan intihar olasılığı düzeyi yüksek risk grubuna giren olmadığı da ortaya çıktı.

Şiddete karşı neler hissediyorlar?

Araştırmaya göre, şiddet yaşayan kadınların yüzde 8.3'ü şiddet yaşadığında hiçbir şey hissetmiyor, yüzde 28.3'ü kızgınlık, yüzde 48.3'ü üzüntü, yüzde 15'i ise korku yaşıyor.
Yayın tarihi: 24.12.2006
1338
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.