Sağlık

Sıcaklar ve kalp hastalıkları

Sıcaklar ve kalp hastalıkları

Gün geçtikçe bozulan ekosistemin daha da arttırdığı mevsimsel sıcakların hayatımızı etkilemeye başladığı şu günlerde, herhangi bir hastalığı olsun olmasın herkesin kensini sıcaktan koruması gerekmektedir. Özellikle yaşlıların, aşırı kilolu olanların, kronik alkolizmi olanların, yatalak olanların solunum sistemi ve kalp hastalığı olan bazı ilaçları kullananların özellikle kendilerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Kan basıncı, sıcakların etkisi ile, damar sirencinin azalması ve ter ile sodyum kaybı sonucu, düşme eğilimi gösterir. Bu nedenle özellikle idrar söktürücü olarak sınıflandırdığımız ilaçları kullananların bu türe ilaçlara olan ihtiyaçları azalır. Yeterli sıvı ve elektrolit alamayan kişilerde aşırı miktarda sıvı ve elektrolit kaybı çarpıntı, vücut ısısında artış, bilinç bulanıklığı ve hatta ölüme kadar gidebilen rahatsızlıklara yol açabilir. Kış dönemindeki kadar idrar söktürücü kullanmaya devam edenlerin yeterli miktarda sıvı almaya özen göstermeleri, sıcaktan kaçamayan ya da güneş altında çalışması mecbur olan kişilerin susamamışsa bile saat başı mutlaka su içmeleri gerekmektedir. Yakın tansiyon takibi ile birlikte bu dönem doktorlarına başvurarak bu tür ilaçların dozlarının gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Çarpıntı ve ritm bozukluğu olan hastaların da vücuttaki tuz kaybı ile birlikte istenmeyen ritm bozukluklarına yatkınlıkları artacağı için sıvı alımı ve beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Bütün bu önlemler arasında en etkili yöntemin sıcaklardan kaçınma ve gün içi en sıcak olan saatlerde direkt gün ışığından kaçınmanın ve bol miktarda sıvı almanın en etkili yöntem olduğu unutulmamalıdır.

Uzm.Dr.Güçlü Dönmez
Kardiyoloji Uzmanı
International Etiler Polikliniği
Yayın tarihi: 15.07.2003
890
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.