Sağlık

Sıcaklar beyin kanamasını tetikliyor

Sıcaklar beyin kanamasını tetikliyor

Yaz mevsiminde artan sıcaklar, yüksek tansiyon hastaları için önemli riskleri de beraber getiriyor. Bunların başında da beyin kanamaları var. Uzmanlar yüksek tansiyon hastalarını düzenli ilaç kullanmaları ve sıcakta kalmamaları konusunda uyarıyorlar.

Her bin kişiden ikisinde görülen beyin kanaması, zamanında müdahale edilmediğinde felç, kalıcı sakatlık ya da ölümle sonuçlanabilen bir sağlık sorunu. Beyin damarındaki balonlaşma olarak tarif edilen anevrizma ve travmanın yanısıra yüksek tansiyon da, beyin kanamalarının en önemli nedenlerinden biri. Uzmanlar, özellikle sıcak günlerde yüksek tansiyonu olan hastaları beyin kanaması riskine karşı uyarıyor.
TÜrkiye'de her beş kişiden birinin sorunu olarak kabul edilen yüksek tansiyon hastalarının düzenli olarak ilaç kullanmaları son derece önemli. Çünkü yaz mevsiminde yüksek tansiyona bağlı beyin kanamalarının ölüme varan ciddi sonuçları olabiliyor.
Beyin kanamasının 50 ile 80 yaş arasında görülme sıklığı artıyor. Uzmanlara göre bu yaş grubundaki yüksek tansiyon hastalarının, fazla sıcakta kalmamaları alkol ve sigara kullanmamaları gerekiyor.
Yayın tarihi: 30.07.2003
752
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.