Sağlık

Sıcak sargılar sırtın alt bölümündeki ağrıları dindiriyor

Sıcak sargılar sırtın alt bölümündeki ağrıları dindiriyor

Sırtın alt bölümündeki ağrılar için tavsiye edilen kendi kendine tedavi yöntemlerinin karşılaştırıldığı ilk çalışmada, araştırmacılar sıcak sargıların , reçetesiz ağrı kesicilerden daha iyi, daha uzun süreli rahatlama sağladığını buldular.

Araştırmanın yazarı Scott F. Nadler bir basın açıklamasında 'ABD'deki klinik rehberlerde kişinin vücuduna sıcaklık uygulaması salık verilmiş olsa da , bu , bölgesel sıcaklık tedavisinin , kas ağrısı ve sertliğinin iyileştirilmesi için ağız yoluyla alınan analjeziklerle karşılaştırıldığında ne kadar etkili olduğunu inceleyen ilk araştırma.' dedi. Spor tıbbi direktörü olan Nadler Newark'taki New Jersey Tıp ve Dişçilik Üniversitesi'nde fiziksel tıp ve rehabilitasyon bölümünde öğretim üyesi.

Nadler ve meslektaşları hastalık ya da travmadan kaynaklanmayan sırt ağrılarının şiddeti orta halliyle ağır arasında değişen , başka bir sağlık sorunu bulunmayan 371 erkek ve kadını incelediler. Tüm hastalar önce bir beden sınavından geçti , ağrı düzeyleri ve kaslarının sertlik oranı belirlendi. Ardından iki gün boyunca her biri salık verilen azami dozajda ibuprofen, önerilen azami dozajda acetaminophen aldı ya da sıcak sargı tedavisi gördü.

Dördüncü günde hastalar esnekliklerinin ve maluliyetlerinin yeniden değerlendirildiği , sıcak sargıyı kullananların derilerinin kontrol edildiği bir başka sınavdan geçtiler

Üç grupta da ağrı, kas sertliği, esneklik ve maluliyette kayda değer iyileşme başlangıçları tespit edildi ama en fazla işe yarayan yöntem sıcak sargıydı. Örneğin, sıcak sargıyla sertlikteki azalma acetaminophendekinden %55.2 daha yüksekti, ibuprofendekinden %22.6 daha yüksekti. Tüm ölçümlerin yanısıra , sıcak sargının etkisi ilaçlarınkinden çok daha uzun sürüyordu.

Tedavi yöntemlerinin hiçbirinde herhangi bir yan etkiye rastlanmadı.

Araştırmacılara göre bu sonuçlar aşağı kısımda bölgesel sıcak sargı tedavisinin hem acetaminophenden hem de ibuprofenden daha üstün olduğunu gösteriyor ve sırtın aşağı bölümündeki akut kas ağrısına karşı ilk tedavi yöntemi olarak önerilmesini destekliyor.
Yayın tarihi: 04.09.2002
1024
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.