Sağlık

Sıcak İçmeyin!

Sıcak İçmeyin!

Havaların soğumasıyla birlikte tüketimi daha da artan sıcak içecekler diş çatlaklıklarına, bu da zamanla diş çürümelerine neden olabiliyor...

Güncellenme tarihi:

Sıcak içecekler de aynı soğuk içecekler gibi başta ön dişlerimiz olmak üzere tüm dişlerimizin yüzeylerinde küçük çatlaklar oluşturmaya başlar. Zamanla bu oluşan çatlakların içinde mikropların üremesi ile birlikte diş çürümeleri gelişir.

Aşırı sıcak diş yüzeyindeki koruyucu yapıyı kalıcı olarak bozar ve renk değişikliği oluşmasını sağlar. Kaynamış sıvı gıdaların tüketilmeden bir miktar soğumasının beklenmesi diş sağlımız açısından çok önemlidir.


Vücut ısısını kaybettiğimiz açık alanlarda içimizi ısıtması için içtiğimiz sıcak içecekler yerine ılık içecekler tüketmeliyiz. Bununla birlikte aşırı sıcak kahve ve çay da aynı sigara gibi dişlerimizin renklenmesine neden olur. Sıcak sonrası dişlerimizdeki hassasiyet 3-4 gün devam edip, ağrı oluşturuyorsa, muhakkak diş hekimine başvurmalıyız. Ağrılar, dişlerimizde bizim göremediğimiz çürük ve enfeksiyonların habercisi olabilir.

VÜCUT DİRENCİ DİŞLERİ ETKİLİYOR

Vücut direncini artırıcı yiyecekler tüketmenin ve soğuk algınlığından korunmanın diş sağlığı açısından önemi büyüktür.


''Mutsuzluk, karamsarlık, soğuk havalar, güneş enerjisinin azalması, stres, gerginlik, ağız içinde birçok hastalığa da davetiye çıkarır. Bu gibi durumlar vücut direncinin düşmesine, sonrasında
diş ve diş etinden kaynaklanan enfeksiyonlarda artışa neden olmaktadır.

Yayın tarihi: 27.02.2013
7959
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.