Sağlık

Sıcak havada burun kanamalarına dikkat!

Sıcak havada burun kanamalarına dikkat!

Sıcak havaların devam etmesiyle oluşabilecek burun kanamalarına dikkat!

Güncellenme tarihi:
Sıcak havada burun kanamalarına dikkat!

Yaz aylarında burun kanamalarınız oluyorsa dikkat etmeniz gereken bazı önemli sağlık konuları var demektir. Eğer burnunuzdan operasyon olduysanız, sinüzit sorunu yaşıyorsanız, alerjik nezleniz varsa veya kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız burun kanamalarına karşı önlemlerinizi alın.

Yaz mevsiminin gelmesiyle her gün yapılan banyo ile sinüzit sorununuzun yükselme ihtimaline bağlı olarak burun kanaması yaşayabilir, dışarıda maruz kalacağınız polenler ile alerjik nezleniz artış sağlayabilir. Bu durumda burun kanaması sorununuz da ortaya çıkabilir. Özellikle sıcak havalarda genleşen kılcal damarlar kanama riskini artırarak size sorun oluşturabilir. Gün içinde sigara dumanı ve klimaya maruz kalmak da burun kanamalarına sebep olan sorunlardan biridir.
Bu konuda alınacak önlemlerin başında, sıvı tüketiminizi kontrol etmek. Gün içinde 2 litre kadar su tüketimine dikkat edin ve burun kanaması sorununu zaten yaşıyorsanız bir uzmana göründükten sonra burun nemlendirici ürünleri kullanmaya özen gösterin.

Uzmanlar kanama esnasında korkmamanızı ve panik yapmamanızı söyleyerek, başınızı kesinlikle geriye doğru atmamanız konusunda uyarıyor. Bunun yerine kalp seviyesinde tutarak oturabilir ya da uzanabilirsiniz. 5 dakika süre ile burnunuzu parmaklarınız ile sıkın ve bekleyin ve eczanelerden bulabileceğiniz cold pack denilen bez ile buzdolabında soğutarak burnunuza koyabilirsiniz. Kanama hala devam ediyorsa mutlaka bir uzmana görünün.

Yayın tarihi: 09.07.2012
1141
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.