Sağlık

Sıcak hava yaşlanmaya neden oluyor

Sıcak hava yaşlanmaya neden oluyor

Sıcak hava, yaşlanma ile kalp ve solunum yolları hastalıklarının yanı sıra stres, katarakt ve deri kanserinin de aralarında bulunduğu birçok hastalığa neden oluyor.

Akdeniz Bölgesi'nin, güneş ışınlarını en yoğun ve etkili alan yerlerden biri olduğunu vurgulayan Antalya İl Sağlık Müdürü Hüseyin Gül, sıcaklardan korunmak için çocuk yaştan itibaren herkesin güneşten bilinçli ve kısa süreli yararlanması, mutlaka koruyucu yağ ve kremler kullanması gerektiğini söyledi.

Hüseyin Gül, insanların kış boyunca yaz mevsiminin gelmesini beklediğini, ancak sıcak havaların, insan sağlığı üzerinde çok önemli olumsuz etkileri de olduğunu söyledi. Güneş ışınlarının, kemik gelişimi için önemli olan D vitamini sağlaması açısından yararlı olduğuna değinen Gül, uzun süre bu ışınlara maruz kalınmasının ise yarardan çok zarar getireceğini belirtti.

Sıcak havadan en çok çocuklar, yaşlılar, yüksek tansiyon, şeker ve kalp hastaları ile solunum yetmezliği çekenlerin etkilendiğine dikkati çeken Gül, şunları kaydetti: "Vücudumuz bazı fizyolojik olaylarla (Terleme, damar genişlemesi) sahip olduğu ısı düzenini korumaya çalışır. Vücudun aşırı sıcaklarda güneş ışınlarına fazla maruz kalmasıyla sıcak çarpması gelişir. Sıcak çarpan bir kişide solunum hızlanması, nabız yükselmesi, idrar azalması, tansiyon düşmesi gibi belirtiler görülür. Uzun vadede ise bunlar daha kalıcı hasarlara neden olur. Özellikle uzun vadeli sıcaklar, deri dokusunun kurumasına, esnekliğinin kaybolmasına ve dolayısıyla insanın yaşlanmasına neden olur."

SICAK, STRESİN DE NEDENİ

Sürekli ve şiddetli sıcakların stres artışı ve çabuk sinirlenmeye neden olacağını ifade eden Gül, güneş ışınlarındaki UV ışınlarının gözlere de büyük oranda hasar verdiğini bildirdi.
Her yıl dünyada 16 milyon kişinin katarakt ve göz iltihaplanması sorunu yaşadığını söyleyen Gül, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) araştırmasına göre, 16 milyon insanın yüzde 20'sinin güneş ışınları dolayısıyla bu hastalıklara yakalandığının tespit edildiğini kaydetti.

Güneş ışınlarının deri kanserine yakalanmada önemli rol oynadığının altını çizen Gül, her yıl dünyada 130 binden fazla kişinin kötü huylu deri kanserine yakalandığını, özellikle çocuk yaşlarda sıkça güneş yanıkları yaşanmasının ileride deri kanserine davetiye çıkardığını anlattı.
Yayın tarihi: 01.07.2004
656
dahafazlası

yas

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.