Sağlık

Sezaryen sonrası ikinci doğum riskli

Sezaryen sonrası ikinci doğum riskli

İlk doğumu sezaryenle olan kadınların, ikinci bebeklerini ölü doğurma ihtimallerinin ikiye katlandığı öne sürüldü.

İngiltere'de Cambridge Üniversitesi doktorları tarafından yapılan bir araştırmada, ilk bebeğini sezaryenle dünyaya getiren annelerde ölü doğum ihtimalinin her bin 100 vakada bir olarak ortaya çıktığı, yaşamı boyunca hiç sezaryen operasyonu geçirmemiş kadınlardaysa bu rakamın 2 binde 1'de kaldığı belirlendi.

Doktorlar, anne adaylarını "çok iyi bir tıbbi gerekçe olmadıkça sezaryenle doğum yapma konusunda iyice düşünüp karar vermeye" çağırdı.

Her 5 kadından 1'inin tercihi sezaryan

Dünya Sağlık Örgütü'nün, sezaryenle doğumların bütün doğumların yüzde 10'unda kalması yolunda bir tavsiyesi bulunmasına rağmen İngiltere'de her beş kadından birinin sezaryenle doğum yaptığını da hatırlatan İngiliz doktorlar, kadınların büyük çoğunluğunun bu yöntemi seçmek için güçlü bir tıbbi nedenleri olduğunu, ancak yüzde 7 oranındaki anne adayının hiçbir gerekçe olmadan bu yöntemi seçtiğine işaret etti. Bu kadınların "doğumun acısına katlanamayacak kadar çıtkırıldım" olmalarından yakınan doktorlar, geçmişte yapılan diğer bazı araştırmaların sezaryenle dünyaya getirilen bebeklerde solunum güçlükleri gözlendiğini ve bu bebeklerin doğum sonrasında özel bakıma ihtiyaç duyduklarını gösterdiğini de hatırlattı.
Yayın tarihi: 01.12.2003
713
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.