Sağlık

Seyahat hastalıklarına dikkat

Seyahat hastalıklarına dikkat

Uzak veya yakın her türlü seyahat, bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor.

Çamlıca Medicana Hastanesi İç hastalıklar Uzmanı Dr. Engin Yurt, tatile çıkmadan önce seyahat hastalıklarına karşı önlem alınması gerektiğini bildirdi. Bir çok bulaşıcı hastalığın tatili mahvedebileceğine dikkat çeken Yurt, gidilecek yere göre seyahat eden kişinin değişik bulaşıcı hastalıklara maruz kalabildiğini vurguladı.

Bazı durumlarda seyahat öncesi koruyucu aşı yapılabildiğine ancak çoğu hastalık için bu durumun geçerli olmadığına dikkat çeken Yurt, bulaşıcı hastalıkların, su-yiyecek, böcekler gibi vektörlerin yanı sıra, hayvanlar, cinsel, kan teması, hava ve toprak yoluyla bulaşabildiğini söyledi.

Eğer bölgesel olarak enfeksiyonların yoğun olduğu bir yere seyahat edilecekse seyahat öncesi gerekli aşıların yapılması, hastalıkların yayılma yoluna göre gerekli önlemler alınması gerektiğini kaydeden Engin, yiyecek, içeceklere dikkat edilmesi, hayvanlarla temastan kaçınılması gerektiğini dile getirdi.

Hayvanlar ve hayvansal gıdalara dikkat

Engin Yurt, su ve yiyecek kaynaklı hastalıklarda temiz olmayan yiyecek ve sıvıların alımı ile bulaşıcı mikropların vücut içine girdiğini belirterek, "Bunlar A, tifo ve koleradır. Bir başka yayılma yolu böceklerle yayılmadır. Bu gibi hastalıkların yoğun olduğu yerlere gidecek olanların böceklere karşı ilgili korunma yollarına dikkat etmesi gerekir" uyarısında bulundu.

Yurt, hayvan ısırıkları veya temiz olmayan hayvan ürünleri aracılığı yayılabilen hastalıkların da olduğunu hatırlattı. Bunlara örnek olarak "kuduz ve brusellozu" gösteren Yurt, hayvanlara yakın temastan kaçınılması, hayvan ürünlerin tam pişirildiğinden emin olunması, şüpheli durumlarda hayvani gıdaların tüketilmemesini öneriyor.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı kondom
Hepatit B, C, AİDS, sifiliz gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı ise alınması gereken önlemleri sıralayan Yurt, kondom kullanılması, şüpheli cinsel temastan kaçınılması önerisinde bulunuyor.

Engin Yurt, hava yoluyla yayılan grip, menenjit, verem gibi hastalıkların kişiden kişiye damlacıklar yoluyla yayıldığını vurgulayarak, bu hastalıklara yakalanmamak için ise hasta kişilerle kapalı, kalabalık mekanlarda yakın temastan kaçınılması gerektiğini söyledi.

Toprakla direkt temas edilmemeli

Toprakla yayılma ise toprakta bulunan bakterilerin çatlak deriden geçmesi olduğunu kaydeden Yurt, "Normalde sağlam deriden bu sporlar geçemez; deride hasar olması gerekir. Bu tip enfeksiyonların yaygın olduğu yerlere seyahat edilecekse toprak ile direkt temas edilmemelidir. Bu tip hastalıklara örnek şarbon, tetanos, barsak parazitleridir" dedi.

Çocuklar, gebeler, yaşlılar ve kronik hastalığı olan kişilerde ek önlemler gerekli olabileceği belirten Engin Yurt, tatile çıkmadan önce çocuklara gerekli aşıları tam olarak yaptırmak gerektiğini söyledi. Yurt, "Çocuklar ultraviyole ışınına karşı daha hassastırlar. İshal olduğunda erişkinlere göre daha hızlı şekilde, saatler içerisinde vücutları susuz kalabilir" uyarısında bulundu.

Engin Yurt, hava yoluyla yapılan seyahatlerin kabin içi basınç değişikliği nedeniyle bebeklere rahatsızlık verebileceğini ifade ederek, bu yüzden yedi günlükten küçük bebeklerle uçakla seyahat edilmemesi gerektiğini belirtti.

Yurt, "Gebelerde ilaç kullanılması, aşı yapılması bazı durumlarda gerçekleşemeyeceğinden bu tip enfeksiyonların olduğu yerlere zorunlu olmadıkça seyahat etmemeleri önerilir. Kronik hastalıkları olan kişiler ilaçlarını gerekli miktarda yanlarında taşımalıdırlar" dedi.
Yayın tarihi: 09.06.2005
709
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.