Sağlık

Sevişirken başınız ağrıyorsa...

Sevişirken başınız ağrıyorsa...

Memorial Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Abdullah Özkardeş, cinsel ilişki sırasında yaşanan baş ağrılarının beyin kanamasına neden olabildiğini söyledi.

Cinsel ilişki sırasındaki ağrıları birçok kişinin bilmediğini belirten Dr. Abdullah Özkardeş, "Bu ağrılar cinsel efora bağlı olarak oluşuyor. İlişkideki heyecan arttıkça da şiddetleniyor. Erkeklerde daha fazla görülüyor" dedi.

Cinsel ilişkiye bağlı baş ağrılarının iki ana tipi var. İyi huylu ve kötü huylu baş ağrıları. İyi huylu baş ağrılarında kişide kalıcı bir hastalık oluşmuyor. Ayrıca altta yatan bir beyin hastalığı da bulunmuyor. Kötü huylu ağrılar ise doğuştan gelen anormal damar yapıları ve damarda balonlaşmayla ortaya çıkıyor. Ölüme neden olabiliyor. Doktorlar bu tür ağrıların sıklığını belirlemekte ve tanı koymakta zorluk çekiyor.

Orgazmda artıyor!

Ağrılar daha çok 20-60 yaş arasında görülüyor. Cinsel ilişkiyle ilgili baş ağrıları, orgazm öncesinde veya sırasında baş ve ensede, her iki tarafta birden ortaya çıkıyor. Mastürbasyon yapmakla da ağrı görülüyor. Ağrı saatlerce sürebiliyor. Bazı hastalarda bu ağrılar çok rahatsız edici olduğundan, cinsel ilişki devam edemiyor. Ağrıyı yaşayanlar, yine olacak korkusuyla cinsel ilişkiden kaçıyor. Ağrı başlayınca orgazmdan önce ilişkinin sonlandırılması ile ağrı kesilebiliyor. Dr. Özkardeş, bu ağrıları çeken hastalara şu önerilerde bulunuyor:

"Ağrınız varsa birkaç hafta cinsel ilişkiye girilmemeli. İlişki öncesinde beta blokerler, kalsiyum kanal blokerleri ve antienflamatuar ilaçlar kullanılabilir. Sildenafil (Viagra), bu ağrıların yüzde 10'una iyi gelmektedir. Bazı hastalarda kilo verme, egzersiz yapma ve cinsel ilişkide daha pasif bir rol üstlenme ağrıyı kesebilir."
Yayın tarihi: 22.07.2006
866
dahafazlası

sex

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.