Sağlık

"Sessiz katil" hipertansiyon inme'ye yol açabilir!

"Sessiz katil" hipertansiyon inme'ye yol açabilir!

Ülkemiz nüfusunun yüzde 33.7'sinde görülen hipertansiyon, başta kalp, böbrek ve beyin olmak üzere birçok organda ciddi hasara yol açan dramatik bir hastalık. Hastalığın verdiği belki de en ağır zarar ise, inme (felç). Bugün kanserden kalp hastalıklarına kadar birçok hastalık için inanılmaz yenilikler ortaya koyan tıp dünyası felci önleme ve tedavi etme konusundaki çaresizliğini Merck Sharp Dohme İlaçları Ltd.Şti. (MSD)'nin çıkardığı losartan etken maddeli ilaç ile yenmeyi başardı! Yakın zamanda yayınlanan ve 10 bine yakın kişi üzerinde yapılan LIFE çalışması da Merck Sharp Dohme İlaçları Ltd.Şti'nin ilacı losartan'ın inme riskini azalttığını ortaya koyuyor.

Hipertansiyon Nedir ?
Hipertansiyon, bilimsel yayınlarda "sessiz katil" olarak da tanımlanan bir hastalıktır. Hiçbir belirti vermeden, sinsi bir şekilde ilerleyerek vücutta ciddi hasara yol açabilmektedir. Belki de sadece bu yüzden birçok hipertansiyon hastası (hipertansifler) rahatsızlıklarının farkında olmadan hayatlarını hiçbir tedavi yöntemine başvurmaksızın sürdürmektedir. Yazık ki bu süre içinde de damarların içindeki kanın damar duvarına uyguladığı yüksek basınç, damarların ulaştığı her bölgede kişiye hissettirmeden, sinsi bir şekilde, çok ağır zararlar verebiliyor. Özellikle kalp, böbrek ve beyin başta olmak üzere birçok organ hipertansiyondan çok ciddi şekilde etkileniyor.

İnme Nedir ?
Teşhis edilemeyen veya kontrol altına alınamayan hipertansiyon sonucunda kalp krizi, böbreklerde diyaliz ihtiyacı oluşturabilecek hasarlar ortaya çıkarken, görme kaybına kadar varabilen tatsız sonuçlarla karşılaşılabiliyor. Bunların içinde en dramatik olanı ise beyne ulaşan damarlarda yırtılma veya beyin atardamarların hipertansiyon sonucu tıkanması ile ortaya çıkan inmedir.

İnmenin en büyük nedeni YÜKSEK TANSİYON

*Hipertansiyon gerek hastalığın kendisi gerekse neden olduğu damar sertliği nedeniyle inmenin en önde gelen sebebidir.

*Kadınlarda yüksek tansiyon görülme sıklığı göğüs kanseri ile aynı oranda ya da daha fazladır.

İnme (felç) ile ilgili İstatistiki Bilgiler

*İnme nedeniyle başka hastalıkları olanların sayısı dünyada 15 milyondan fazla
*Tüm dünyada 5 milyon insan inme nedeniyle ölüyor
*Ölüm nedenleri içinde inme 2. sırada
*İnmelerin büyük çoğunluğu yüksek tansiyonu olan (14 / 9 ve üstü) hastalarda görülüyor

*1985-1994 yılları arasında 25-64 yaş aralığında yapılan bir araştırmada kalp krizi geçiren erkek sayısında % 50, kalp krizi geçiren kadın sayısında % 30 azalma görüldüğü halde inme geçiren erkek ve kadın sayısında bir azalma görülmemiştir. (Ref : WHO / MONICA Çalışması)

*386 inmeli hasta fizik tedavi görmüştür. Bunlardan 172'si (% 47'si) 8 hafta sonra bile hala yürüyememektedir. 108'i ise (% 29) ayakta dahi duramamaktadır. 1 yıl sonra inmeli hastaların % 33'ü ölmüş, % 22'si bağımlı kalmıştır.

*İnme (felç), kalp krizinden daha yaygın
*Toplam 37,000 hastada 2507 inme, 1603 kalp krizi vakası görülüyor.

Karanlıkta bir umut ışığı: LIFE çalışması

6 temel antihipertansif ilaç grubu içinde, hastaların en çok kullandığı, Merck Sharp Dohme İlaçları Ltd.Şti (MSD)'nin bir ürünü olan losartan ile yapılan ve çok yakın bir zamanda yayınlanan LIFE adlı çalışmaya göre losartan, ilk kez, yararı kanıtlanmış başka bir antihipertansif ilaca göre inme riskini % 25 azaltmıştır. Losartan kullanan şeker hastası hipertansif grupta ise inme riski %40 azalmıştır.

5 yıldan uzun sürede, 10 bine yakın hipertansiyon hastasının değerlendirildiği bu çalışma sonucunda, hipertansif hastaların inme riskinin azaltılmasında ciddi bir başarıya ulaşılmıştır.

Bu başarı hasta yararına dönüştüğünde sosyo ekonomik boyutta da yarar sağlanacaktır. En önemlisi, hayat boyu yatağa bağımlı hastaların ve bu hastalara bağımlı olarak yaşamak durumunda kalan hasta yakınlarının sayılarında ciddi bir azalma görülecektir.

Türkiye'de Hipertansiyon Profili

*Türkiye'de 10 milyon hipertansiyon hastası var.
*Görülme sıklığı, %33.7.
*Kadınlarda daha sık görülür.
*Yaşla birlikte her iki cinste de artar.
*Kırsal ve kentsel kesimde görülme sıklığı eşittir.
*Erkek nüfusuna göre en çok Marmara ve Karadeniz, en az İç ve Doğu Anadolu; kadın nüfusuna göre ise en çok Karadeniz ve Doğu Anadolu, en az Akdeniz ve Güneydoğu bölgelerinde görülmektedir.
*Her 3 erişkinden biri ilaç kullanmaktadır.
*Tedavi altındakilerin yarısı kontrol altındadır.
*Ülkemizde 5 milyon erkek, 6 milyon kadın hipertansiftir.
Yayın tarihi: 11.07.2003
1083
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.